Kako pišu „Večernje novosti“, Brisel bi mogao da zatraži od Srbije, kao uslov za otvaranje Poglavlja 31, da se tom centru i osoblju u njemu ne dodeli diplomatski status, a nije isključena ni mogućnost da EU zatraži i njegovo zatvaranje.
Beogradski list podseća da izveštaj o skriningu ovog poglavlja, koje se odnosi na spoljnu politiku i bezbednost, još nije dostavljen Beogradu, i navodi da je ovaj dokument „zakočen“, jer baltičke zemlje i Poljska insistiraju na tome da se u njega ugradi niz zahteva koji se odnose na slabljenje veza Srbije i Rusije — od uvođenja sankcija do vojne saradnje.
Igor Novaković, koordinator Radne grupe za poglavlja 30 i 31 Nacionalnog konventa o EU, kaže da se Srbija prilikom osnivanja Centra saglasila da će dati diplomatski status osoblju. „To nije toliki problem za Zapad, koliko mogućnost da diplomatski status dobije i sama zgrada Centra, čime bi on praktično postao ruska teritorija“, objašnjava Novaković.
Prema njegovim rečima, kada je Centar osnovan, on je bio deo „paketa“ dogovora o „Južnom toku“, koji je u međuvremenu suspendovan, pa se postavlja pitanje svrhe tog centra.
Iz Centra u Nišu poručuju da je on, za pet godina rada, opravdao svoje postojanje i namenu, koja je isključivo u domenu humanitarnog reagovanja — pružanja pomoći, spasavanja i organizacije saradnje u borbi sa vanrednim situacijama.
„Što se tiče međudržavnog sporazuma o uslovima boravka, privilegijama i imunitetu predstavnika Centra, to predstavlja političko pitanje i o tome odlučuju vlade Srbije i Rusije“, kažu u Centru u Nišu, prenose „Novosti“.