Kakva je budućnost obnovljivih izvora energije u svetlu klimatskih promena u Srbiji i regionu? Da li će planetarna akcija protiv klimatskih promena dovesti do energetske tranzicije koja će zaista dovesti do prelaska sa tradicionalnih na obnovljive izvore energije, u skladu sa sporazumom postignutim na konferenciji o klimatskim promenama iz Pariza COP21?
O tome Jelica Putniković razgovara sa dr Aleksandrom Jovovićem, profesorom Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i mr Željkom Markovićem, starijim menadžerom u „Dilojtu Srbija“.
Strategijom razvoja energetike Srbije do 2025. sa projekcijama do 2030. godine definisano je povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije da 27 odsto u finalnoj potrošnji energije, kao i povećanje energetske efikasnosti i uvažavanje zaštite životne sredine. Iako su ovi ciljevi zacrtani i u planskim dokumentima JP Elektroprivrede Srbije, kao i drugih učesnika na energetskom tržištu, Srbija zasad kasni sa sprovođenjem tog plana.
Sagovornike „Energije Sputnjika“ pitammo o stanju i perspektivama u sektoru OIE u Srbiji i regionu. Kako će na dalji razvoj elektroenergetike uticati to što se u mnogim zemljama već preispituju garantovane podsticajne mere za OIE? Da li su OIE zaista zelena alternativa fosilnim gorivima ili i oni imaju negativnih efekata na životnu sredinu?