Da li je povratkom srpskih diplomata u Skoplje stavljena tačka na potencijalne incidente Beograd i Skoplja, ili je ovo samo zatišje pred buru? Skoplje i nova Vlada Zorana Zaeva čini se da su odmah po dolasku na vlast otvorili front prema Srbiji, iako za to nisu imali razloga, jer je Srbija jedini komšija Makedonije koji nema teritorijalne pretenzije prema njoj, poput Bugara, Grka, Albanaca…
Natalija Ivčeva, politikolog iz Skoplja, za Sputnjik kaže da se promena odnosa između Makedonije i Srbije desila sa promenom vlasti u Skoplju.
„Ako imamo u vidu da je ova Vlada došla kako je došla, bez volje naroda, bez pobede na izborima, nego po želji stranaca, onda možemo da garantujemo da je i ovo narušavanje odnosa samo deo scenarija koji se sprovodi u Makedoniji. Kad kažem scenario, mislim na ovo sve što treba da se završi, odnosno, sve ono što smeta američkom stavu u vezi sa Balkanom. Svaka politika na Balkanu koja nije u saglasnosti sa tim, prema američkom mišljenju treba da doživi ono što je doživela Makedonija. Ono što se desilo kod nas treba da se desi i kod vas (u Srbiji)“, mišljenja je naša sagovornica.
Ona kaže da je makedonskoj javnosti jasno ko je i šta je njihov premijer, jer je prihvatio sve uslove, posebno od Albanaca, kako bi došao na vlast, pa čak i da Makedonija izgubi i svoje ime i svoju teritoriju. Zaev, ističe ona, veruje da je tako dobar igrač da scenario koji je sproveo u Makedoniji, možda može da bude primenjen i na Srbiju.
„Ovo što sad izgleda kao da se odnosi vraćaju u normalu samo je zatišje pred buru. Nije tačno da ništa nije narušeno u odnosima“, kaže Ivčeva.
Na pitanje zašto je Beograd postao, da se tako izrazimo, meta skopske politike i koliko u svemu tome ima uticaja Amerike, kao i da li se u pozadini svega nalaze dobri odnosi Srbije i Rusije koje neko želi da pokvari, Ivčeva kaže sledeće:
„Amerikanci i NATO su su svoje raspoloženje pokazali tokom bombardovanja Srbije. Posle toga jasno je da oni ne mogu tek tako, direktno da izraze svoju politiku u vezi sa Srbijom, kao što to mogu kod nas, ili kao što su mogli u Crnoj Gori. Mislim da prisluškivanjem, dakle poznatim američkim metodama koje mogu da primene, pokušavaju da sistem u Srbiji i Vučića zamene sa nekim njihovim igračima kako bi sproveli ono što hoće samo zbog ruskog uticaja za koje se boje da je veliki u Srbiji“, naglašava naša sagovornica.
Ona podseća da su se Amerikanci najviše plašili da u Makedoniji ne „prevlada“ ruski uticaj i upravo zbog toga je i bila nametnuta politička kriza u Skoplju. Ivčeva naglašava da je opasnost u tome što se taj strah ne odnosi samo na Makedoniju, već na ceo Balkan.