Ranije je komanda američke vojne avijacije objavila ugovor o kupovini primeraka ljudskih tkiva iz Rusije. Tu činjenicu eksperti povezuju sa mogućnošću ispitivanja biološkog oružja u Sjedinjenim Američkim Državama.
„Vikiliks“ je dobio na raspolaganje tajni telegram iz 2010. godine koji je potpisala američka državna sekretarka Hilari Klinton. Iz teksta sledi da su američke ambasade i konzulati po celom svetu imali obavezu da pretražuju poverljive informacije, među kojima su i otisci prstiju vodećih svetskih diplomata.
Zahvaljujući „Vikiliksu“ postalo je jasno da Vašington nije bio zainteresovan samo za diplomate. Američke specijalne službe su računale i na otiske prstiju lidera niza zemalja Istočne Evrope, Afrike i Južne Amerike.
Prikupljanje se obavljalo uz pomoć kompjuterskog programa, preko kompjuterskih organizacija, partnera CIA. Među njima su tajne službe zemalja EU, Izraela, postsovjetskog prostora.
Nelegalan rad sa podacima dobijenim od „prijatelja“ Vašingtonu je omogućavao pristup velikim biometrijskim bazama podataka o građanima desetina zemalja, uključujući, na primer, Ukrajinu.
Špijunska delatnost nije izazivala sumnju kod partnera organizacije, pošto je bila maskirana „apdejtovanjem programa“. Centralna obaveštajna uprava postavljala je prijateljskim specijalnim službama kompjuterski softver koji je služio za obnavljanje kompjuterskih programa.
Uz zahteve koji su stizali iz Vašingtona obnavljanje programa je izvođeno ručno, a obavljali su ga saradnici CIA. Oni su tako mogli da ubacuju i ugrađuju u kompjutere programe za špijunažu ne izazivajući sumnju.
Za izradu obaveštajnog softvera bilo je zaduženo tajno odeljenje CIA, poznato kao OTS.
Tokom Hladnog rata to odeljenje je postalo poznato po izradi „dodataka za špijune“, kao što su pištolj zamaskiran cigarom ili hemijska olovka koja ispušta suzavac.
Nakon kompjuterske revolucije OTS se usredsredio na IT projekte. Među njima je špijunski program „Ekspres lejn“, koji je napravljen 2009. godine i omogućava da se očitavaju i šalju biometrijski podaci.
U arsenalu CIA je program pod nazivom „Dambo“ koji omogućava da se kontroliše rad veb-kamera i mikrofona. „Dambo“ može ne samo da uklanja neželjene snimke, nego i da ih menja svojim sopstvenim snimcima, falsifikujući tako ono što se dogodilo.
Ni drugi kompjuterski izumi CIA nisu mnogo bolji. U okviru projekt „Hajrajz“ napravljen je sistem koji omogućava da se presreću i preusmeravaju SMS poruke.
Iz objavljenog materijala sledi da su američke specijalne službe spremno koristile svoje tehnološke izume ne samo protiv stranaca, nego i unutar zemlje.
Prema navodima „Vikiliksa“, štetnim programom „Ekspres lejn“ zaraženi su kompjuteri FBI i drugih državnih ustanova SAD.