Pored provokacija koje je doživeo na terenu tokom snimanja svog novog ostvarenja, kada je jedan otvoreni džip sa četiri Albanca kružio šest puta oko filmske ekipe s pojačanom nacionalističkom muzikom do daske, Malagurski svakodnevno dobija i pretnje smrću putem društvenih mreža.
„Mnogi albanski mediji su odmah predstavili film kao srpsku propagandu, što je jako zanimljivo, s obzirom na to da film još nije izašao, nisam ga video ni ja kao režiser i producent. S druge strane, već su pozvali neke svoje stručnjake, kosovske marginalne režisere da komentarišu kako su manastiri na Kosovu i Metohiji zapravo albanski a ne srpski. Samim tim, oni već razotkrivaju kakvi su planovi Prištine o tim manastirima“, izjavio je Malagurski za Sputnjik i naglasio da ovaj dokumentarac neće biti politički ostrašćen, već će jednostavno da prikazuje istinu.
„Mnogi albanski ekstremisti su burno reagovali na Tviteru, neki su čak pozivali i na moju smrt. Iznose neke apsurdne tvrdnje. Trudim se da im uvek odgovorim na civilizovan način, a posebno volim da se koristim zapadnim izvorima, pa kada oni pomenu da su Albanci tražili nezavisnost zbog Miloševića, ja njima pošaljem članak iz ’Njujork tajmsa‘ iz 1982. u kojem se navodi da albanski nacionalisti žele etnički čisto Kosovo i ujedinjenje sa ’Velikom Albanijom‘, pa da zbog toga forsiraju Srbe da napuste Kosovo i Metohiju. Onda oni uglavnom na to reaguju uvredama, pretnjama, što je sasvim prirodno, jer kada se neko oseća očajno i panično što argumentima ne može da dokaže svoju tvrdnju, on pribegava sili“.
Režiser filma, čija se premijera planira za jesen u Parizu, gde je sedište Uneska, za Sputnjik ističe da su njegovi albanski pratioci sa društvenih mreža vrlo sigurni u sebe zato što u ovom trenutku Amerika još uvek stoje iza njih.
„Ja ipak ne bih bio previše samouveren da sam na njihovom mestu, zato što su Amerikanci bili i te kako iza talibana kada su im bili potrebni da se bore protiv Sovjeta, podržavali su i Sadama Huseina kad im je koristio u borbi protiv Irana. U tom smislu se nadam da će imati bar malo mudrosti da se zaista potrude da dođemo do nekog kompromisa. Ali kada je u pitanju očuvanje našeg istorijskog nasleđa, tu nema kompromisa, tu moramo da sačuvamo ono što je naše i da u tom smislu uložimo sve napore da predstavimo svetu istinu o tome, kao i da i mi sami budemo ujedinjeni bar u ovom pitanju“, zaključuje Malagurski.
Na pitanje kako komentariše ove pretnje i da li smatra da je zaista životno ugrožen, za Sputnjik kaže da ovo za njega nije ništa novo.
„Ne znam šta da očekujem, dosad sam dobijao pretnje i za neke moje ranije filmske radove, od Srba, što je možda najtužnije. Ljudi su mi pretili raznim vrstama nasilja. Neke od tih pretnji su sudski potvrđene, pa su se tu umešale i razne interesne grupe i uticale na čitav taj slučaj. Kada su u pitanju Albanci, ovo mi takođe nije prvi put. Da li će to sada biti veća stvar, ne znam. Svakako se uvek trudim da budem pažljiv u svemu što radim van mog profesionalnog posla i nastaviću to da budem i u ovom slučaju. Ali isto tako, pretnje svakako neće uticati na moj dalji rad. Ja ću nastaviti da promovišem istinu. A ako neko odluči da tu nešto konkretno preduzme, ja računam da će me moja država zaštiti“, rekao je režiser za Sputnjik i dodao da on nije jedini koji doživljava neprijatnosti zbog novog filma.
Stefan Popović, voditelj dokumentarca, kako Malagurski kaže, bez razloga je zadržan skoro sat vremena na graničnom prelazu kada se vraćao s Kosmeta, gde je boravio tokom prošlog vikenda u jednoj humanitarnoj misiji. Ovaj slučaj se takođe desio nekoliko dana nakon što je Sputnjik objavio trejler za dokumentarac „Kosovo: Momenat u civilizaciji“.