Kancelarija tužioca u maju je primila naređenje da zamrzne sredstva kineskih kompanija koja prolaze kroz kineske banke, rekavši da su ove firme učestvovale u finansiranju severnokorejskog nuklearnog programa, navodi „Volstrit džurnal“. Sada tužilaštvo preduzima ozbiljnije korake — sve do konfiskacije sredstava na stalnoj osnovi.
Novine navode da se naređenja odnose na kompaniju „Dandung Žičeng“, koja je verovatno kupovala ugalj u Severnoj Koreji, kao i još četiri firme koje su ranije kupovale ugalj za američke dolare. Osam američkih banaka učestvovalo je u ovim operacijama. Kancelarija američkog tužilaštva planira da povuče aktivu kineskih firmi, koje verovatno pomažu da se novac isporuči u Severnu Koreju.
Izvori navode da se očekuje da tužioci narednih dana preduzmu dodatne mere protiv još nekoliko kompanija sa sedištem u gradu Dandungu nedaleko od granice sa Severnom Korejom.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je 5. avgusta izglasao rezoluciju o proširenju sankcija Severnoj Koreji. Prema proračunima američke strane koja je predložila rezoluciju, poštovanjem ovih ograničenja omogućiće se smanjenje godišnjih prihoda Pjongjanga sa postojeće tri milijarde dolara na milijardu.
Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja je izjavio da su SAD odbile da u rezoluciju unesu da neće pokušavati da smene režim u Severnoj Koreji.
Kina od 5. septembra prekida faktički prijem određene robe iz Severne Koreje koje podležu restriktivnim merama u okviru Rezolucije 2371 Saveta bezbednosti UN, navodi se u izjavi Ministarstva trgovine Kine. Zvanično, zabrana uvoza uglja, gvožđa, gvozdene rude, olova, rude olova i morskih plodova iz Severne Koreje stupa na snagu 15. avgusta.