Potpuno pomračenje Sunca mogli su da vide stanovnici SAD od Oregona na zapadu zemlje, do Južne Karoline na istočnoj obali.
Pomračenje je posmatralo više miliona Amerikanaca pomoću zaštitnih naočara, teleskopa i kamera.
Oni su bili svedoci astronomskog fenomena — dva minuta tokom kojih se Mesec nalazio direktno ispred Sunca, izazvavši skoro potpunu tamu i nagli pad temperature.
Čak je i predsednik SAD Donald Tramp izašao iz Bele kuće kako bi video pomračenje, prenosi Rojters. Nakon izlaska iz Bele kuće, predsednik je pogledao u nebo čkiljeći i pokazujući ka pomračenju.
President Trump, First Lady Melania Trump and Barron Trump wear their eclipse glasses to watch the solar eclipse as it crosses over D.C. pic.twitter.com/FGjLHOj9TO
— ABC News (@ABC) 21. avgust 2017.
„Ne gledajte“, upozorio ga je član osoblja Bele kuće, posle čega je Tramp stavio zaštitne naočare.
Upitan kakav je pogled, Tramp je pokazao palčevima ka gore.
Predsednik je pomračenje posmatrao sa suprugom Melanijom, sinom Baronom i najbližim saradnicima.
Ostatak sveta pojavu je mogao da prati u prenosu uživo na tviter-profilu „The Weather Channel“.
Današnje pomračenje sunca je važno za naučnike, jer je reč o trenutku kada mogu da proučavaju gornji deo atmosfere Sunca, koji je obično nevidljiv.
Za bezbedno posmatranje ove pojave potrebno je zaštititi oči zatamnjenim naočarama, poput onih koje su napravili stručnjaci NASA, a posmatranje pomračenja sunca je moguće i pomoću tzv. kamere opskure, koja pokazuje odraz pomračenja kroz mali otvor i ne zahteva direktno gledanje u Sunce.
Pomračenje Sunca je astronomska pojava koja se dešava kada Sunce baca Mesečevu senku na površinu planete Zemlje, što se može dogoditi samo kada se Mesec nalazi između Zemlje i Sunca.
Zemlja, Mesec i Sunce se nađu u savršenoj liniji jednom u jednoj do tri godine, ali se to najčešće dešava iznad polova ili Pacifika, pa mali broj ljudi može da ga vidi uživo.
Tanjug