Priče o divovima oduvek su prisutne u ljudskoj mašti i legendama. Međutim, mnogi veruju da su oni zaista i postojali. Među njima su i braća Džim i Bil Vijeira, koji su život posvetili istraživanju tih fenomena, a o njihovoj je potrazi kanal „Histori“ snimio i dokumentarni serijal.
Divovi se pojavljuju u grčkim i rimskim legendama o titanima i kiklopima, pojavljuju se u Bibliji (priča o Davidu i Golijatu), ali i u relativno nedavnim novinskim zapisima starim stotinak ili više godina. Na ovaj ili onaj način, divovi su prisutni u legendama potpuno nepovezanih civilizacija na gotovo svim kontinentima kugle zemaljske.
Bili su kanibali?
Džim i Bil Vijeira svoje su istraživanje odlučili ograničiti na teritoriji SAD nakon što su naišli na prastaru kolekciju članaka uglednih američkih novina upravo o — divovima. U njima se spominju pronalasci velikih kostiju i kostura ljudi koji su bili visoki između 215 i 365 centimetara. Istraživači spominju lobanje koje su na glavu prosečne osobe mogle da stanu poput kacige i čeljusti sa po dva reda zuba. Takođe, indijanske legende spominju divovsku klasu aristokrata, ali i sukobe s „divovskim kanibalima“.
Dokazi ili ne…
Osim novinskih članaka, o pronalascima divovskih kostura pisali su i brojni američki istoričari, prenosi „Hafington post“, čiji novinar navodi i konkretne primere iz njihovih knjiga.
O divovima je, uverena su braća Vijeira, pisao i sam Abraham Linkoln prilikom obilaska Nijagarinih vodopada.
„Tada, kao i sada, tekli su Nijagarini vodopadi. Oči tih iščezlih divova, kao i naše oči, posmatrale su vodopade“, u svoj je dnevnik upisao Linkoln.
Pitanje je, naravno, ako su divovi postojali i ako su pronađene njihove kosti, gde su fizički dokazi? Braća Vijeira tvrde da su kosti bile smeštene u nekoliko američkih muzeja, o čemu je postojala i evidencija. Ko stoji iza skrivanja eventualnih dokaza i zbog čega, samo je jedno od pitanja na koje je pokušao da odgovori serijal kanala „Histori“.
Izvor: Ekspres