Sudeći po najnovijim porukama koje su ovih dana ukrstili hrvatski premijer Andrej Plenković, predsedavajući Predsedništva BiH i čelnik HDZ BiH Dragan Čović i bošnjački član Predsedništva i lider SDA Bakir Izetbegović pretvorili su gradnju tog projekta u politiku, umesto u struku.
Iz Sarajeva, naime, sada stižu uveravanja da izgradnja mosta ne sme početi pre nego što se reši pitanje „izlaza BiH na otvoreno more“, na koji, prema mišljenju stručnjaka okupljenih u Pomorskom društvu u Sarajevu, BiH ima neotuđivo pravo.
Premijer Plenković je izjavio prošle sedmice da će biti nastavljen projekat izgradnje Pelješačkog mosta, koji je strateški za Hrvatsku.
Ponovio je da se Hrvatska zalaže za dijalog sa svim susednim zemljama, pa i sa BiH, te da se o izgradnji Pelješačkog mosta razgovaralo na zajedničkoj sednici Vlade Hrvatske i Saveta ministara BiH u Sarajevu početkom jula.
„Ako bilo šta treba pojasniti, sve ćemo pojasniti našim komšijama, ali su tehničke karakteristike mosta takve da omogućavaju neškodljiv prolaz svim vrstama plovila koja bi mogla da idu prema moru“, dodao je Plenković.
Deo vlasti BiH, međutim, smatra da se gradnjom tog mosta zatvara njen prilaz otvorenom moru i sprečava ulazak velikih brodova u teritorijalne vode BiH.
Najnoviju polemiku o gradnji Pelješačkog mosta otvorio je Čović nedavnom izjavom za HRT da ponovno problematizovanje realizacije tog projekta nije zvanični stav BiH.
Čović je rekao da je u pitanju stav jedne stranke (SDA) i nekoliko pojedinaca u toj stranci.
Dodao je i da za tri godine, koliko je on član Predsedništva, „nijednom pitanje Pelješačkog mosta nije otvoreno, jer se podrazumevalo da je na to data apsolutna saglasnost — budući da je Hrvatska poštovala sve predviđene uslove“.
Čović tvrdi da sva tri člana Predsedništva BiH podržavaju evroatlantski put BiH, ali da se, zbog dnevnopolitičkih potreba uvek javi neka strana koja traži izgovor za zaustavljanje nekog projekta i traži krivica u nekome drugom.