U intervjuu za radio-stanicu „Vesti FM“ Zaharova je, komentarišući vest koju je ranije objavio list „Njujork tajms“, navela da su specijalne službe Tajlanda 2009. godine zaplenile oružje i municiju koji su prevoženi iz Pjongjanga u Kijev s nepoznatim ciljem.
Zaharova je istakla da je to bio tovar od 35 tona i da je obuhvatao municiju, raketne sisteme i ručne raketne bacače. Vrednost robe procenjena je na 16 miliona dolara.
„Među umešanima u ovaj nelegalni posao bili su i građani Ukrajine. Nakon toga su usledile preporuke da se ova dva državljanina Ukrajine uključe u sankcione spiskove Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ova inicijativa, međutim, nije podržana“, rekla je Zaharova. List „Njujork tajms“ je objavio istraživanje američkih eksperata koji pretpostavljaju da je moguće da je Severna Koreja dobila motore ukrajinske proizvodnje za svoje balističke rakete. Ukrajinske vlasti i nadležne kompanije negirale su ovu informaciju i saopštile da se u fabrikama u Ukrajini ne proizvode takvi motori.
Zaharova je ocenila da saopštenje Kijeva da ukrajinska strana nije umešana u incident s raketnom tehnologijom koja je dospela u ruke Pjongjanga nije tačno.
„Informacije se sada brzo otkrivaju: 2013. godine nadležni komitet Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija dobio je od eksperata iz UN završni izveštaj, on je objavljen… U tom izveštaju je objavljeno da je godinu dana ranije Služba za bezbednost Ukrajine sprečila pokušaje dvojice državljana Severne Koreje da u Konstruktorskom birou ’Južno’ dobiju pristup tajnim raketnim tehnologijama“, rekla je Zaharova.
Prema njenim rečima, predstavnici Severne Koreje su bili zainteresovani za nove tehnološke procese, za projektovanje raketnih sistema, sistema za gorivo i sl.
„Sve to stoji u odgovarajućem izveštaju Saveta bezbednosti UN. I ne samo to. Ove državljane Severne Koreje su ukrajinske vlasti 2012. godine osudile na osam godina zatvora“, navela je Zaharova.