Ovoga puta u dokumentu su prikupljena svedočanstva koja se odnose na prošlu godinu. U njemu je navedeno da ruski zakon određuje hrišćanstvo, islam, judaizam i budizam kao „tradicionalne religije i priznaje posebnu ulogu Ruske pravoslavne crkve“.
Autori izveštaja tvrde da su „vladajuće strukture Rusije nastavile (u 2016. godini) da hapse i kažnjavaju predstavnike religioznih manjina pod sumnjom da su ekstremističke“. Ukazano je takođe da su „kažnjavani i deportovani zbog religiozne delatnosti i mnogi građani SAD, posebno volonteri iz Crkve Isusa Hrista svetih poslednjih dana (mormonska crkva)“.
U dokumentu je navedeno da su „vlasti uhapsile i kaznile nekoliko građana zbog ’javnih poziva za napad na vernike’“.
Navedeno je, takođe, da su nakon usvajanja takozvanog „paketa Jarove“, usmerenog na borbu protiv ekstremizma i terorizma, započeti procesi protiv predstavnika niza protestantskih zajednica, krišnaita i episkopa Ukrajinske reformatorske pravoslavne crkve.
Paket antiterorističkih zakona usvojen je prošlog leta i obavezuje kablovske operatere i internet kompanije da najmanje pola godine čuvaju informacije o sadržaju razgovora i prepiske korisnika, uključujući foto, video i audio fajlove kako bi ih dostavljali na zahtev specijalnih službi. Propis o čuvanju korisničke komunikacije stupiće na snagu 1. jula 2018. godine.
U izveštaju američkog spoljnopolitičkog resora saopšteno je, takođe, da je „jevrejska zajednica, u poređenju s prošlim godinama, izvestila o manjem broju praćenja zbog religiozne delatnosti“.