„Treba uraditi ono što se može, dok se može. Za ovo nema mnogo vremena“, rekao je Dačić za RTS.
On kaže da je njegova ideja kompromis između dva polarizovana predloga koji se danas mogu čuti — da je Kosovo srpsko i da ga ne treba deliti i da je Kosovo nezavisno i da treba prihvatiti realnost.
„U oba predloga Srbi gube. Prvi predlog podrazumeva rat koji ne možemo da dobijemo, drugi kaže da smo izgubili Kosovo. Pokušavam da predložim trajno rešenje, jer se ono bazira na kompromisu istorijskog i etničkog prava, koji podrazumeva razgraničenje onoga što je srpsko i onoga što je albansko“, naglasio je on.
Dačić objašnjava da je njegov predlog o razgraničenju jedini predlog u kojem Srbija i Srbi nešto dobijaju.
Povodom toga što iz Prištine ne stiže odobravanje za taj predlog, on naglašava da Priština misli da je dijalog pokrenut kako bi Srbija priznala Kosovo.
„U ime Vlade Srbije i predsednika Srbije, mogu da kažem da mi nikada nećemo priznati jednoglasno proglašenu nezavisnost Kosova. Ukoliko bez Srbije žele da rešavaju stvari, zašto se poziva Srbija na sastanke u Briselu“, pita se on.
Upitan da li bi predlog prihvatila međunarodna zajednica, on kaže da ne vidi razloga zašto ne bi, iako je od britanskog ambasadora dobio poruku da su oni protiv promena granica.
„Rekao sam mu da nije zgodno da oni pričaju o tome jer su oni promenili granice Srbije… Kosovo nikada neće postati član UN, bez dogovora sa Srbijom. Nema trajnog rešenja bez dogovora sa Srbijom“, naglasio je Dačić.
Rusija će, kaže, podržati sve što Srbija predloži. Predlog o razgraničenju nije predlog o sili, već o dogovoru.
„Interesuju nas srpske crkve na Kosovu i Metohiji, Zajednica srpskih opština, nadoknada za uzurpiranu imovinu. Ukoliko se prihvati taj model razgraničenja, trajno se eliminišu uzroci zbog kojih Srbi i Albanci ratuju“, zaključio je on.