„Naravno, mi komuniciramo sa NATO-om u okviru ’Partnerstva za mir‘. To je optimalni nivo saradnje za nas i mi smo njime zadovoljni. Uvek govorimo našim partnerima u NATO-u da čuvamo vojnu neutralnost i nemamo želju da postanemo deo NATO-a, to je naša čvrsta odluka. Dok god je predsednik naše zemlje i vrhovni komandant Aleksandar Vučić, a ja ministar nadležan za oružane snage, mi nećemo biti deo NATO-a niti drugih saveza“, rekao je Vulin tokom zvanične posete Moskvi.
On je dodao da Srbija očekuje od svojih partnera, Rusije, SAD, NATO-a i Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti, da poštuju njenu odluku da ostane neutralna.
„Veoma smo zahvalni Rusiji zbog njene politike prema Kosovu i Metohiji, njihov principijelni stav podrške međunarodnog prava, jer (situacija) sa Kosovom i Metohijom više od svega (zahteva poštovanje) međunarodnog prava. To je naša politika i mi ćemo je se pridržavati. Mislim da prijateljstvo između naše dve zemlje ne može da bude pokvarena niti kompromitovana“, zaključio je ministar.
Prema parlamentarnoj rezoluciji iz 2007. godine, Srbija je neutralna u pogledu vojnih saveza, ali je parlament 12. februara 2016. ratifikovao dokument o diplomatskom imunitetu za predstavnike NATO-a i logističku podršku na teritoriji zemlje.
Individualni plan partnerstva Srbije sa NATO-om (IPAP) stupio je na snagu u martu 2015. godine. Ovaj dokument definiše obrazovno-tehničku saradnju, zajedničke vojne vežbe i stvaranje pozitivnog imidža Alijanse u srpskom društvu. Međutim, 2013. godine parlament Srbije dobio je status posmatrača u Parlamentarnoj skupštini ODKB.
O isporukama S-300
Beograd razmatra mogućnost nabavke ruskog raketnog sistema S-300, ali je prerano govoriti o nekim detaljima transakcije, rekao je Vulin.
„Razmatramo ovo pitanje (nabavku), mislimo o tome, suviše je rano da se kaže nešto konkretnije. Ne mogu da govorim tako otvoreno i unapred. Ne mogu da komentarišem konkretno u vezi sa S-300, ali generalno moramo da našu vojsku bolje da opremimo i osnažimo“, odgovorio je Vulin na pitanje o toku pregovora o nabavci S-300.
Ranije je direktor Federalne službe za vojno-tehničku saradnju Rusije Dmitrij Šugajev izjavio da Rusija i Srbija razmatraju mogućnost isporuka divizija protivavionskog raketnog sistema S-300.
Govoreći o nabavci tenkova, srpski ministar odbrane kazao je da je tačan datum nabavke 30 ruskih tenkova T-72S i 30 oklopnih izviđačkih vozila BRDM-2 u okviru vojno-tehničke pomoći još nije određen, srpska strana očekuje da će se to desiti naredne godine.
„Što se tiče BRDM-2 i tenkova T-72S, još nije određen tačan datum“, rekao je ministar. Prema njegovim rečima, ostatak opreme u okviru vojne pomoći biće isporučen kada budu rešena sva administrativna pitanja.