Rusija, međutim, čak i da želi da se umeša, ne može to da uradi, jer nema mnogo uticaja na „dvorište Kine“.
U izvesnoj meri čini se da Kina u trenutnoj situaciji (sa Severnom Korejom) predstavlja neku vrstu posrednika. Koliko jak uticaj može da ima savez Rusije i Kine na to da se situacija održi stabilnom?
Novinar „Blumberga“ Džon Frejher smatra da Kina, tačnije Si Đinping, definitivno nije neka vrsta plaćenika i ne želi da bude uvučena u tu situaciju. Kina je dugo govorila da je to problem Sjedinjenih Američkih Država i Severne Koreje. I predsednik Tramp aktivno je vršio pritisak na Si Đinpinga da bi ga uvukao u rešavanje problema. Ali još se više zaoštrava kriza, teže je Si Đinpingu da stoji po strani.
„Zanimljivo je da, ako pogledate kineske medije, severnokorejska kriza nije bila, po mom mišljenju, čak ni u prvih dvadeset najpopularnijih tema na društvenim mrežama. Može se videti koliko kineski državni mediji potcenjuju značaj onoga što se dešava. Zbog toga sada Si Đinping u izvesnoj meri želi da ta tema nestane“, navodi novinar.
„Rusija, verovatno, nije najveći igrač u tom pitanju. Severna Koreja je, ipak, dvorište Kine. Rusija bi, možda, i želela da misli da može da proširi svoj uticaj na Severnu Koreju, ali zapravo u ovom konkretnom slučaju ona nema takav uticaj… Koliko god bi želela da tako misli“, zaključuje novinar.