Sjedinjene Američke Države nameravaju da otpočnu vojnu operaciju u kojoj će Ratno vazduhoplovstvo te zemlje izvesti vazdušne napade na pozicije DAEŠ-a na teritoriji Filipina, javljaju američki mediji, pozivajući se na izvore u Ministarstvu odbrane. Pretpostavlja se da će u akciji biti korišćeni dronovi, to jest bespilotne letelice.
Komentarišući eventualnu intervenciju šef Centra za proučavanje problema nacionalne bezbednosti iz Moskve, Aleksandar Žilin, za Sputnjik kaže da situacija podseća na ono što se dogodilo u Siriji, ali i u drugim zemljama u kojima je Amerika intervenisala.
„Prvo dolazi do destabilizacije situacije, a onda u pomoć dolazi veliki saveznik i prijatelj — SAD, koje pod izgovorom borbe protiv terorizma postižu sopstvene ciljeve, menjaju vlade i stvaraju sebi uporišta u različitim regionima. Interesantno je da se tamo gde postoje američki interesi jednog dana obavezno pojave teroristi, zato ne isključujem ’sirijski scenario‘ na Filipinima, posebno imajući u vidu da Duterte nije baš lojalan Vašingtonu“, kaže Žilin.
Na Filipinima se već nalazi mala grupa američkih vojnika koji pružaju podršku zemlji u borbi protiv, kako se navodi, militanata DAEŠ-a. Međutim, istraživač-saradnik na Institutu za međunarodnu politiku i privredu Vladimir Trapara kaže da upravo ova tvrdnja o borbi protiv DAEŠ-a otkriva prave namere Sjedinjenih Država.
„Mnogi islamski ekstremisti širom sveta se pozivaju na franšizu tzv. Islamske države, za sebe govore da su Islamska država koja često preuzima odgovornost za terorističke napade koji se dešavaju svuda, ali iluzija bi bila da verujemo da je to zaista jedna moćna organizacija koja je pustila svoje pipke širom sveta. To su pre neke raznolike grupacije koje su čule za postojanje Islamske države koja je izvikana u medijima i onda im je najlakše da se na nju pozivaju. Izvorna Islamska država nalazi se praktično pred porazom u Iraku i u Siriji. Ne verujem da je moćna da u ovom trenutku deluje izvan te dve države, kad ne može ni tamo da opstane“, kaže Trapara.
On dodaje da je najverovatniji cilj eventualne vojne intervencije da se potvrdi američko prisustvo u jugoistočnoj Aziji i savezništvo sa Filipinima koje će u budućnosti biti od strateškog značaja za SAD u budućem političkom nadmetanju sa Kinom. Prostor Zapadnog Pacifika zapravo će biti najznačajniji svetski region, kaže ovaj politikolog.
„Filipini su tradicionalni američki saveznik još iz perioda Hladnog rata. Amerika se, između ostalih zemalja sa kojima je tamo sarađivala, obilato oslanja na Filipine, ali u poslednjih nekoliko meseci Obaminog mandata, predsednik Filipina Rodrigo Duterte imao je nekoliko protivrečnih izjava, pa je to donekle ugrozilo odnose dve zemlje. Sada Amerikanci čine napore da se oni poprave, stalo im je da sačuvaju tako bitnog saveznika u tom regionu, posebno zbog budućih odnosa s Kinom“, uveren je Trapara.
Andrej Koškin, šef Katedre političkih nauka i socijologije Ruskog ekonomskog univerziteta „Plehanov“, smatra da je najava slanja američkih dronova u borbu protiv islamskih ekstremista pre svega demonstracija moći. On se slaže sa beogradskim kolegom Traparom da Trampova administracija želi i da ispravi greške svojih prethodnika kada su u pitanju odnosi sa strateški važnim Filipinima.
„SAD žele da dokažu svima da i dalje igraju vodeću ulogu u borbi protiv međunarodnog terorizma, bez obzira na nekoliko ozbiljnih propusta i činjenicu da je ceo svet priznao konstruktivnu ulogu Rusije u obezbeđivanju mira u Siriji. Osim toga, prethodna američka administracija nije uspela da izgradi dobre odnose sa Manilom, ali značaj Filipina za SAD u Azijsko-pacifičkoj regiji teško je preceniti, pre svega u kontekstu američko-kineskih odnosa. Trampova administracija želi ne samo da ojača američke pozicije na Filipinima, nego i da spreči Filipine da sprovode nezavisnu politiku“, ističe Koškin.
Zasad je sigurno samo jedno, ako Američko ratno vazduhoplovstvo izvede napade na položaje militanata na Filipinima, to sigurno neće uraditi bez saglasnosti rukovodstva te zemlje.
Iako se filipinski zvaničnici još nisu oglasili, o izvesnosti američke „ofanzive“ govori i izjava državnog sekretara SAD Reksa Tilersona, koji je na samitu ASEAN održanom u Manili, naglasio da Vašington razmenjuje obaveštajne podatke o ekstremistima sa Filipinima i da joj je ustupio nekoliko lakih aviona i dronova za vazdušno izviđanje.
Istovremeno, iz Pentagona je stiglo podsećanje da Vašington već petnaest godina sarađuje sa Manilom u borbi protiv terorizma.