„U pitanju je simbol naše odlučnosti da branimo naš deo Evrope. Mi smo članica NATO-a od 1999. godine, a tokom prethodnih 18 godina nije bilo nikakvih snaga Alijanse na teritoriji Poljske, kao ni Baltika. Oni su se pojavili početkom godine i nemaju preterani značaj kada je reč o borbenom potencijalu, prisustvo je simbolično“, rekao je Vaščikovski.
Prema njegovim rečima, upravo to simbolično prisustvo vojske Alijanse predstavlja spremnost da se taj deo teritorije brani u slučaju bilo kakvih incidenata, poput onoga što se dogodilo sa Krimom.
„Mi reagujemo na povećano vojno prisustvo Rusije u regionu. Ne želimo da pravimo problem, već samo reagujemo. Poslednjih nekoliko godina Rusija povećava vojno prisustvo u blizini poljskih granica. U Kalinjingradskoj oblasti nalazi se ogromna vojna baza, koja broji na hiljade vojnika i jedinica vojne tehnike, kao i raketnih sistema ’Iskander‘“, dodao je Vaščikovski.
Poljska će nastaviti da se bori za gasovod OPAL
Poljska će nastaviti da se bori za ukidanje odluke Evropske komisije da se dozvoli ruskom „Gaspromu“ da koristi veći deo gasovoda OPAL, rekao je Vaščikovski.
Kako je rekao, poljske vlasti su već inicirale određene korake.
„Nastavićemo da sprovodimo našu politiku, a to ćemo raditi preko evropskih sudova“, dodao je poljski ministar inostranih poslova.
Istovremeno, kako je naveo, Poljska podržava američke sankcije protiv Rusije koje se tiču gasovoda „Severni tok 2“, budući da se zalaže protiv njegove izgradnje.