U intervjuu za „Dojče virčafts nahrihten“ on je rekao da se obim isporuka u ovom slučaju ne može porediti sa količinama uvoza ruskog gasa koji se neće smanjiti čak i ako projekat „Severni tok 2“ ne bude završen.
Vajnberg misli da će američke sankcije Rusiji verovatno imati pozitivan uticaj na cene u industriji nafte i gasa. Prema njegovim rečima, sankcije će uticati na transport i infrastrukturu, proizvodnju energenata, ali će potražnja nastaviti da raste.
Nemački stručnjak ističe da će sankcije uticati na različite nivoe proizvodnje. Sa jedne strane, one će povećati vreme izvođenja građevinskih radova i zakomplikovati transport, a sa druge strane, ograničiće Rusiju u dobijanju tehnologije potrebne za ekstrakciju resursa.
Bez obzira na u medijima i političkim krugovima rasprostranjeno uverenje da SAD žele da budu konkurencija Rusiji u isporukama svog tečnog prirodnog gasa, i zbog toga sankcije mogu da se posmatraju kao trgovinski rat, predstavnik Komercijalne banke Nemačke smatra da ne treba preuveličavati mogući efekat. On je naglasio da će SAD isporučivati tečni prirodni gas u Evropu, čak i ako gasovod „Severni tok 2“ ne počne sa radom.
Osim toga, Rusija će i dalje nastaviti da gasom snabdeva Evropu u istom obimu.
„Naravno, tečni prirodni gas iz Sjedinjenih Američkih Država predstavlja konkurenciju ruskom gasu, ali obimi ne mogu da se porede“, istakao je ekspert.
Na zajedničkom evropskom tržištu gasa udeo američkog tečnog prirodnog gasa suviše je mali da bi njegove isporuke mogle da izazovu značajne promene u industriji, zbog čega bi SAD mogle samo da intenziviraju konkurentsku borbu za evropske kupce, smatra Vajnberg.
On je pri tome priznao da je realizacija projekta „Severni tok 2“ zaista u opasnosti, ali je malo verovatno da će to ozbiljno uticati na energetsku bezbednost Nemačke. U Evropi značaj nemačkog tržišta gasa neće biti smanjen, čak i ako zemlja ne dobije dodatni gasovod za uvoz energetskih resursa iz Rusije. Iako bi „Severni tok 2“ samo poboljšao položaj Nemačke, njegovo odsustvo ničim joj ne preti, uveren je predstavnik Komercijalne banke.
Prema njegovim rečima, Rusija poslednjih godina Evropi prodaje gas po visokoj ceni, ali ona ima mogućnost da stvori povoljnije uslove u poređenju sa snabdevanjem tečnim prirodnim gasom iz Sjedinjenih Američkih Država. Međutim, Vajnberg je konstatovao da postoje i neki problemi sa uvozom američkih energenata među kojima je netransparentno formiranje cena u toj oblasti.