„Neuspeh da se pokaže diplomatska solidarnost sa nama neka ostane na savesti tih delegacija. Posebno je nečuveno da neuspeh Saveta bezbednosti da osudi akte terorista podstiče na nove provokacije i terorističke napade, daje im osećaj nekažnjivosti. Ne bismo želeli da se kod tih varvara stvori uverenje da neko u Savetu bezbednosti radi za njih“, navodi se u komentaru Ministarstva.
U procenama terorističkih aktivnosti Nusra fronta međunarodna zajednica ne bi trebalo da ima nikakve nejasnoće, komentariše Ministarstvo činjenicu da su neke zemlje Saveta bezbednosti UN blokirale izjavu za medije o osudi napada na Ambasadu Rusije u Damasku.
„Čini se da se podrazumeva da teroristički napadi Nusre treba da naiđu na opštu bezuslovnu i odlučnu osudu, a u procenama napada na diplomatske misije ne bi trebalo da bude nikakvih nedoumica. Međutim, već treći put za mesec dana diplomatski predstavnici SAD, Velike Britanije, Francuske i Ukrajine u Savetu bezbednosti UN naizmenično, varirajući u tonu prigovora pod maskom argumenata o navodnom nedostatku potrebnih informacija, blokiraju predlog Rusije za usvajanje standardnog kratkog predloga izjave za medije Saveta bezbednosti kojom se osuđuju teroristički napadi na rusko diplomatsko predstavništvo u sirijskoj prestonici“, istaklo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
Drugog avgusta kompleks Ambasade Rusije u Damasku bio je izložen minobacačkoj vatri koja je dolazila sa položaja boraca terorističkih bandi Hejan Tahrir Šam (bivši Nusra front) i Fajlak Rahman. U napadu terorista dve granate su pale na teritoriju ruske diplomatske misije, a još dve su eksplodirale u blizini spoljašnjeg oboda zdanja. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da „na sreću nije bilo žrtava i da je materijalna šteta mala“.