Trin Sjuan Tan, vijetnamski državljanin, otet je 23. jula usred Berlina, kod čuvenog parka Tirgarten. Bilo je to poput omaža Hladnom ratu jer je ovog nekada visokog komunističkog funkcionera, koji je tražio azil u Nemačkoj, otela vijetnamska tajna služba. To je u sredu potvrdio portparol nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Martin Šefer. U akciju je bila umešana i ambasada Vijetnama.
Usledila je reakcija Nemačke, koja je proglasila predstavnika vijetnamske tajne službe pri ambasadi personom non grata. Njemu je naloženo da u roku od 48 sati napusti Nemačku, dok je ambasador pozvan na razgovor. Policija i berlinsko tužilaštvo vode istragu.
Veza sa blogerom
Tan je u septembru prošle godine u svojoj domovini pao u nemilost. Do tada je bio šef upravnog odbora građevinske kompanije, kćerke-firme moćnog „Petro Vijetnama“, državne firme koja proizvodi mašine za crpljenje nafte. Bio je i zamenik šefa u južnoj provinciji Hau Žjang, a izabran je i u narodnu skupštinu.
Ali je zbog optužbi da je rđavo vodio firmu u septembru izbačen sa svih funkcija i iz Komunističke partije. Prema državnim medijima, Tan je kršio pravila za upravljanje državnim firmama i time navodno izazvao štetu od 125 miliona evra. Istog dana kada je to obznanjeno, izdat je nalog za njegovo hapšenje. Ali Tan je tada već bio van zemlje.
Dugo se nije znalo gde se begunac nalazi. Vijetnamski blogeri su iznova podgrevali glasine da je u ilegali u Nemačkoj, uglavnom zato što je Tan pričao sa jednim popularnim vijetnamskim blogerom koji živi u Berlinu, a piše kritički o vlastima Vijetnama.
Na njegovom blogu je Tan tvrdio da je precrtan u komunističkoj vrhuški jer je pripadao partijskom krilu koje je moglo da ugrozi bivšeg predsednika i aktuelnog šefa komunista Ngujena Pu Tronga. Tan je pretio da će javno izneti osetljive interne informacije iz Komunističke partije.
Već dugo postoje naznake da se unutar KP Vijetnama vodi grčevita borba frakcija između konzervativnih marksista i pristalica kapitalizma. Na partijskom kongresu u januaru prošle godine su konzervativci odneli prevagu nad pragmatičnim krilom koje je do tada držalo konce vlade i državnih preduzeća u svojim rukama. Od tada su na delu čistke.
Omiljena metoda je pakovanje borbe protiv političkih protivnika u formu „borbe protiv korupcije“, što ima izvesne paralele sa metodama kineskog komunističkog rukovodstva. Desetine visokih funkcionera sa važnim pozicijama u državnim firmama moralo je tako da napusti svoje funkcije poslednjih meseci. Osuđivani su na drakonske zatvorske kazne, čak i na smrt. Nejasno je još da li i Tanu preti smrtna kazna.
„Bez presedana“
Otmica u Berlinu u svakom slučaju pokazuje da je Vijetnam spreman da na kocku stavi čak i dobre odnose sa Nemačkom, sa kojom postoji strateško partnerstvo. Ironije radi, dve zemlje već osam godina zvanično vode i „dijalog o pravnoj državi“ čiji je cilj, između ostalog, efikasna zaštita ljudskih prava.
„Otmica vijetnamskog državljanina Trin Sjuana Tana na nemačkoj teritoriji je bez presedana, to je eklatantno kršenje nemačkog i međunarodnog prava“, rekao je Šefer. „Takav potez ima potencijal da žestoko negativno utiče na odnose Nemačke i Socijalističke Republike Vijetnama.“
Savezna Vlada u Berlinu zahteva da se Tanu bez odlaganja dozvoli da ponovo otputuje u Nemačku kako bi njegov zahtev za azil bio do kraja razmotren. Nema sumnje da bi, nakon svega, Tan svakako dobio azil u Nemačkoj. Isto tako nema sumnje da će, nakon svega, biti zatočen u Vijetnamu.
Izvor: Vijesti