Bizarna komunikacija dogodila se kad su u Fejsbuku botovima za komunikaciju postavili zadatak da međusobno razmene predmete koji su imali određenu vrednost, poput šešira, kuglica i knjiga. Botovi su uskoro počeli da komuniciraju na svom jeziku, nastalom na temelju engleskog jezika, piše „Indipendent“.
Sam razgovor se nije činio korisnim, ali je imao neka pravila. Način na koji su botovi naglašavali svoja imena činio se kao deo razgovora, a ne kao kvar, dok su neki delovi njihove komunikacije na tom neobičnom jeziku uspešno završeni. Moguće je da su osmislili svoje skraćenice kako bi efikasnije komunicirali.
Lingvista Mark Liberman tvrdi da je malo verovatno da je jezik botova preteča novog oblika ljudskog govora.
Stvaranje čudovišta
„Prvo, ovo je u celosti utemeljeno na tekstu, dok su ljudski jezici u osnovi izgovoreni ili gestikulirani, a tekst je veštački sloj“, napisao je Liberman na svom blogu.
Razgovori botova bili su slični ljudskim, oni su se pretvarali da su zainteresovani za određeni predmet kako bi se kasnije pravili da su se stvarno žrtvovali kad su ga se odrekli, piše Odeljenje za istraživanje veštačke inteligencije Fejsbuka.
Kako piše „Gizmodo“, napisi o „stvaranju čudovišta koja će pokoriti svet“ su preterani. Naime, kad su podstakli botove da razgovaraju, shvatili su da su napravili grešku što ih nisu usmerili da međusobno komuniciraju prema razumljivim pravilima engleskog jezika.
U pokušaju da uče jedan od drugog, roboti su počeli da razmenjuju nerazumljive faze, a iako je to možda izgledalo jezivo, to nije bio početak kraja sveta ili nešto slično što bi se moglo zaključiti iz naslova širom sveta, piše „Fast ko“.
To nije prvi put da je veštačka inteligencija razvila svoj jezik, dogodilo se to i u „Guglu“, koji nije prekinuo eksperiment, već joj je dopustio da nastavi da razvija svoj jezik.