Hrvatska je proširila spisak voća i povrća koje mora da prođe fitosanitarni nadzor na granici ako dolazi iz trećih zemalja, u koje se ubraja i Srbija, i odredila je takse koje su 22 puta veće od dosadašnjih, pa se tako taksa umesto 90 kuna (12 evra) sada naplaćuje 2.000 (270 evra).
„Radi se o drastičnom povećanju dažbina, o klasičnoj bescarinskoj barijeri koja direktno utiče na konkurentnost srpskih firmi“, kazao je Čadež novinarima i istakao da se „ne radi o povećanju koje bi imalo opravdanje u uvođenju bilo koje nove tehnologije ili neispravnosti srpske robe“.
Predsednik PKS je najavio da će već sutra srpska komora sa komorama iz Makedonije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore proslediti zajedničko pismo Briselu sa analizom šteta koje će nove mere Zagreba izazvati i sa molbom da se odluka Hrvatske revidira, jer krši Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju o carinama i dažbinama.
Čadež je podsetio da Srbija drugu godinu zaredom ima rast izvoza voća i povrća u Hrvatsku. Prošle godine od ukupnog izvoza hrane u tu zemlju, izvoz voća i povrća iznosio je 23 miliona evra.
„Samo 2016. godine imali smo rast izvoza od 57 odsto. I taj trend se nastavio i u prva dva kvartala ove godine, a radi se o više od 160 naših proizvođača koji izvoze u Hrvatsku“, kazao je Čadež.
Predsednik PKS naveo je da se još ne zna koje kontramere bi Srbija mogla da uvede, ali smatra da ne bi trebalo ulaziti u dalje produbljivanje problema, već da bi trebalo odmah otvoreno razgovarati o rešenju.
Ranije danas ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je da će Srbija od Evropske komisije tražiti da se preispita odluka Hrvatske o vancarinskim barijerama za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Srbije.
Najavio da će Srbija kontaktirati i zemlje regiona koje su takođe pogođene tom hrvatskom merom, radi zajedničkog nastupa pred Evropskom komisijom kako bi zaštitile svoje ekonomske interese.
Hrvatske vlasti su odluku obrazložile namerom da zaštite domaće poljoprivrednike od prekomernog uvoza.