To su samo neka od pitanja koja se mogu čuti na vojnom poligonu u Alabinu, gde su u subotu počela takmičenja tenkista. Finale će biti održano 12. avgusta, na dan zatvaranja „vojne Olimpijade“, kada će se za titulu najbolje boriti četiri ekipe.
Ove godine u „Tenkovskom biatlonu“ takmiči se 57 posada iz 19 zemalja. Novajlije su Laos i Uganda.
Trenutno u ovoj fazi takmičenja, nakon što su prve posade svih ekipa izvozile svoje trke, Rusi su u vođstvu.
Prema propozicijama, ekipe treba da za što kraće vreme reše složene zadatke: savladaju manevarsko zemljište, tzv. „zmiju“, popune obrtni transporter, gađaju topom, pređu vodenu prepreku, savladaju brdo, prođu kroz zadimljeni prostor i protivtenkovski rov, pređu betonski most, „češalj“ i minsko polje, savladaju kosi nagib, pređu eskarpu (vertikalni zid visine 90 centimetara) i gađaju u mete mitraljezima PKT i NSV.
Ruska posada se pokazala kao najbolja među svim ekipama — savladala je sve prepreke bez ijednog promašaja i stigla do cilja za samo 19 minuta i 10 sekundi. To je apsolutni rekord po brzini i preciznosti u istoriji „Tenkovskog biatlona“.
Drugoplasirana je ekipa Kine sa rezultatom od 19 minuta i 40 sekundi.
Prva posada Srbije je do cilja stigla za 30 minuta i 43 sekunde. To je slabiji rezultat od očekivanog, ali i pored toga našu ekipu vodi ka polufinalu. Predstoje još dve trke, drugih i trećih posada, i nakon što se zbroje rezultati trka svih posada, dobićemo 12 polufinalista.
Kinezi već tri godine, otkako se Igre održavaju, dišu Rusima za vrat i pokušavaju da ih skinu sa trona.
Ekipa Kine tradicionalno na ovo takmičenje dovozi svoju tehniku i naoružanje. Ove godine su to uradile i Belorusija i Indija. Sve ostale ekipe se takmiče u tenkovima domaćina T-72 B3. Rusi su u te svrhe obezbedili oko 90 oklopnjaka.
Indijci učestvuju sa tenkovima svoje proizvodnje „Bhišma“, izrađenim po licenci ruskog T-90. Belorusi su dovezli modernizovane tenkove T-72. Kinezi se nadaju da će na svojim tenkovima Tip 96A osvojiti dugoočekivano zlato.
Rusi, trostruki pobednici biatlona, obećavaju da će sačuvati zvanje „nepobedivih“.
Ruski novinari komentarišu da veoma ozbiljne ambicije imaju i Belorusi, Srbi, Kazahstanci i Jermeni, koji su već stajali na pobedničkom postolju.
Komandant Kopnene vojske Rusije general-potpukovnik Oleg Saljukov je rekao da su Kina, Belorusija i Kazahstan pokazali dobar rezultat i da imaju sve šanse za pobedu.
„Sve vreme povećava se broj ekipa, koje pretenduju na pobedu. Već tradicionalno dobro nastupaju Kinezi, Belorusi i Srbi, koji su pre nekoliko godina zauzeli treće mesto. Kazahstanci, Mongoli i Indijci su takođe dobri. Ne isključujem mogućnost da će još neko neočekivano pokazati dobre rezultate“, rekao je Saljukov.
U suštini, očekuju se žestoke borbe u daljem takmičenju. Svi žude za pobedom i potajno joj se nadaju.
Svakako u prednosti su ekipe koje voze na svojim tenkovima. Rusi takođe imaju i prednost domaćeg terena.
Kinezi su ovo takmičenje toliko ozbiljno shvatili da su čak u Kini napravili potpuno istu stazu kao ovu u Alabinu na kojoj se takmiče.
Konkurencija je ove godine jača nego ikad, a srpski tenkisti su toga svesni i zbog toga obazrivo pristupaju takmičenju i svakoj trci. Iza njih su dvomesečne intenzivne pripreme.
Trenirali su na tenku T-72, koji mi imamo u Srbiji. Između tenka na kojem su vežbali i koji sada voze (T-72 B3) postoji velika razlika, pre svega u nišanskoj spravi.
Osim toga, sastav srpskog tima je u odnosu na prethodne godine delom izmenjen, tako da mnogi naši tenkisti prvi put voze na ovoj stazi. Ali, uprkos tome oni veruju u sebe, svoj kvalitet i svoj tim.
„U svakom slučaju, nadamo se polufinalu. Idemo, korak po korak. Biće nam potrebno i malo sreće, pre svega da nas tehnika posluži“, rekao je Sputnjiku vođa srpske ekipe potpukovnik Saša Todorov, pre samo nekoliko dana.
S druge strane, višestruki šampioni „Tenkovskog biatlona“ — Rusi — čvrsto su rešeni da odbrane titulu najboljih na svetu. Ruski novinari i dalje prepričavaju izjavu koju je, kažu, svojevremeno dao ruski ministar odbrane Sergej Šojgu.
On je tada uz osmeh rekao da ruski tenkisti uvažavaju želju učesnika biatlona da pobede, i istakao je da su oni spremni da drugim ekipama „u fer i poštenoj borbi ustupe svako mesto… Osim prvog“.