Kompanija „Sojuz majkrofons“ osnovana je u ruskom gradu Tuli, gde se inače rodio Bazdirev. Visokokvalitetni mikrofoni „Sojuz“ prave se ručno, na starim mašinama koje je svojevremeno proizvelo preduzeće „Kalašnjikov“.
„Izvozimo 90 odsto naših mikrofona ’Sojuz‘. Naše ključno tržište su SAD gde smo otvorili i predstavništvo 2016. godine. Sledeće u nizu su Nemačka, Japan, Čile, Poljska, Francuska, Australija, Meksiko, Kina i još neke zemlje“, govori Bazdirev.
Naš sagovornik se upoznao sa Braunom iste godine kad je i osnovana kompanija — 2013. Tada je Amerikanac došao u Krasnodar na koncert, kao pevač i lider benda „Brazavil“.
Pošto je ovaj rusko-američki tandem osnovao zajedničku firmu, Bazdirev je počeo da radi na ostvarivanju profesionalnih veza u svojoj rodnoj Tuli i Rusiji, a Braun je isto to radio među muzičarima u SAD i Evropi kojima se dopao kvalitetan zvuk tulskih mikrofona u savremenom „zlatnom“ izvođenju Brauna.
„Dok smo radili na stvaranju modela SU-017 imali smo u vidu kultne predmete koji lako asociraju na Rusiju. Ispostavilo se da na Zapadu gotovo uvek pomisle na zlatne kupole pravoslavnih crkava, ali i na metalne ’lopte‘ sovjetskih satelita (sputnjika). Upravo su me oni inspirisali, i tako je nastao dizajn modela SU-017. Šta više, satelit (sputnjik) simbolizuje sovjetski tehnološki progres, što nam je bilo važno jer smo hteli da naglasimo veličinu Rusije u oblasti nauke i tehnologije“, govori Braun.
Pošto je i sam muzičar, lako mu je bilo da odredi ko će biti ciljna grupa za mikrofone „Sojuz“, kao i kakva će biti očekivanja.
Osim SU-017, kompanija takođe proizvodi i mikrofon SU-019 koji postaje sve popularniji, kao i SU-013.
„Zahvaljujući transformatoru i još nekim jedinstvenim tehničkim rešenjima, ovi mikrofoni odlično prenose ne samo zvuk instrumenata, već i glasa“, ističe Badzirev.
Još jedna komparativna razlika u odnosu na konkurente je cena. Dok mikrofon „Sojuz“ SU-017 košta 3.500 dolara, nemački konkurentni „Nojman“ ili „Telefunken“ koštaju između 8.000 i 9.000 dolara.
U Rusiji je jedan od klijenata tulske kompanije i Međunarodna informativna agencija „Rusija sevodnja“, za koju je „Sojuz“ specijalno napravio seriju mikrofona sa korporativnim oznakama.
„U studijima Sputnjika koriste se tri modela naših mikrofona — SU-011, SU-019 i sasvim novi model koji još zapravo nije dobio ime, ali se unutar Sputnjika interno naziva SU-021. To je naš najnoviji model koji će se na opštem tržištu naći tek na jesen 2017. godine. Zato se može reći da je Sputnjik prva radio-stanica na svetu koja koristi naš novi model“, ponosan je Bazdirev.
Naš sagovornik ističe da se radi o ručno izrađenim mikrofonima koji su napravljeni na osnovu kapsule legendarnog sovjetskog mikrofona LOMO 19A4.
Za buduće dane „Sojuz“ ipak nema ambiciozne planove.
„Naprotiv, mi želimo da rastemo umereno i ograničeno, da ne žrtvujemo kvalitet i principe na kojima je osnovan naš posao“, podvlači Braun.
Ruska fabrika mikrofona iz Tule, međutim, ima sve izglede za rast i razvoj.
„U ovom trenutku imamo 13 zaposlenih. Čim porastemo, odmah ćemo imati potrebu za više ljudi, a samim tim će još više tonskih snimatelja i urednika, kao i samih muzičara moći da uživa u kvalitetu zvuka snimljenom uz pomoć naših mikrofona“, zaključuje Braun.