Grupa ronilaca iz Pomorske službe Velike Britanije otkrila je sanduk u olupini broda iz Drugog svetskog rata koji je netaknut ležao skoro 78 godina. Portal „Metro“ navodi da bi u kovčegu moglo da se nalazi do četiri tone vrednog metala. Veruje se da je to zlato iz južnoameričkih banaka i da bi njegova vrednost mogla da iznosi 100 miliona funti (130,8 miliona dolara).
Nemački teretni brod „SS Minden“ putovao je za Nemačku kada ga je navodno primetila britanska mornarica, stoga su nacistički zvaničnici u septembru 1939. godine naredili da se „SS Minden“ potopi na oko 190 kilometara jugoistočno od Islanda.
Pomorska služba podnela je zahtev Vladi Islanda za dozvolu za otvaranje kovčega. Islandski zvaničnici će odlučiti ko je vlasnik olupine u Atlantiku.
Lovci na blago i istraživači već decenijama love izgubljeno nacističko zlato. Postoji rasprostranjena legenda o tri voza sa zlatom iz doba nacističke Nemačke koji su zakopani u tajnim podzemnim tunelima koje su nacisti izgradili početkom 1945. godine. Vozovi nikada nisu pronađeni, ali prema glasinama, u njima se nalaze 300 tona zlata, oružje, umetnička dela i nakit.
Veruje se da je jedan od takozvanih nacističkih zlatnih vozova otpremljen iz nekadašnjeg nemačkog grada Breslaua (danas Vroclav u Poljskoj) dok je sovjetska Crvena armija marširala prema Berlinu. Međutim, voz je nestao negde u planinama blizu današnje granice između Poljske i Češke i nikada nije pronađen, uprkos nekim dokazima o njegovom postojanju.
Još jedna dugogodišnja istorijska misterija, lokacija mitske ruske ćilibarske sobe, koja je opljačkana tokom Drugog svetskog rata, takođe nije rešena. Soba koja je bila ukrašena ćilibarskim pločama sa zlatnim listovima i ogledalima prvobitno je izgrađena u 18. veku za Ekatarinin dvorac u Carskom Selu kod Sankt Peterburga, izgubljena je tokom Drugog svetskog rata nakon što su je zaplenile nemačke nacističke snage.
Postoji najmanje 15 teorija o njenoj lokaciji, a stručnjaci smatraju da bi ćilibarska soba mogla da se nalazi negde u ruskoj Kalinjingradskoj oblasti, Nemačkoj, Poljskoj, Češkoj, pa čak i na dnu Baltičkog mora. Nijedna od tih verzija nije potvrđena. Ćilibarska soba koja je trenutno dostupna na izložbi u Ekatarininom dvorcu zapravo je rekonstrukcija završena 2003. godine.