Kusturica je, između ostalog, tada rekao da je ponovno ujedinjenje Krima sa Rusijom „prirodan, organski proces“ i pozvao građane Krima da razvijaju svoje poluostrvo kao „deo velike Rusije“, umesto što čekaju odobrenje spolja za svoje odluke.
Iz Ambasade naglašavaju da je stav zvaničnog Kijeva nepromenljiv u konkretnom slučaju — svaka osoba koja prekrši zakone te zemlje, odnosno Zakon o privremeno okupiranim teritorijama, kao i svaka osoba koja počini krivično delo — poziv na separatizam u Ukrajini, biće osuđena i dobiće zasluženu kaznu prema važećem zakonodavstvu.
Jedan tip sankcija je zabrana ulaska na teritoriju Ukrajine na period od pet godina, a predstavnici Ukrajine, koji nisu imenovani, rekli su za beogradski list da će o meri odgovornosti koja će biti presuđena Kusturici ukrajinska strana „na vreme obavestiti sprsku javnost“. Iskoristili su priliku i da se direktno obrate režiseru i muzičarima, izrazivši žaljenje u pismu što se „jedan čovek, koji teži da se smatra kulturnom elitom Republike Srbije i srpskog naroda, spušta do takvih niskih činova kao što je podržavanje agresora“.
U Ambasadi konstatuju da je situacija još gora kada se postavi pitanje „kakvo pravo ima jedan čovek da diktira stranoj državi gde treba da budu njene granice“.
„Zar nije logičnije da kulturna elita jedne države brine o svom narodu i njegovom prosperitetu, a ne da se raduje što se na teritoriji njegovog prijatelja — Ukrajine — vodi rat?“, pitanju iz ukrajinske ambasade.
Naglašavaju i da Ukrajina ostaje prijatelj Srbije, „uprkos Kusturičinim kontroverznim izjavama“.
„Ostajemo čvrsto na svojoj poziciji podrške sprskom narodu, kada je reč o nepriznavanju samoproglašene nezavisnosti Kosova i Metohije“, poručuju iz Ambasade.