Senat SAD je u junu odobrio nacrt zakona koji podrazumeva nove sankcije Rusiji. Predviđeno je smanjenje maksimalnog roka za tržišno finansiranje ruskih banaka koje su pod sankcijama na 14 dana, a kompanija iz naftno-gasnog sektora na 30 dana.
Niz američkih kompanija založio se za izmenu ovog nacrta zakona koji bi mogao negativno da se odrazi na američki biznis, preneo je televizijski kanal Si-En-En pozivajući se na izvore u Kongresu SAD. Među onima koji su bili protiv ove inicijative bili su i naftni i energetski giganti BP, „Ekson“ i „Dženeral elektrik“.
„Treba nastaviti zalaganje protiv gasovoda ’Severni tok 2’, imajući u vidu njegov uticaj na energetsku bezbednost Evropske unije, razvoj gasnog tržišta u Centralnoj i Istočnoj Evropi i energetske reforme u Ukrajini“, navedeno je u objavljenom dokumentu. Ova poruka je upućena američkoj administraciji, na šta ukazuje formulacija „u okviru politike SAD“.
Prema ovom nacrtu zakona, Kongres SAD treba da obaveže američkog predsednika Donalda Trampa da učini izvoz energetskih resursa Evropskoj uniji prioritetom radi „zaštite energetske bezbednosti saveznika“.
„U okviru politike SAD… treba raditi s državama-članicama Evropske unije i institucijama EU kako bi se zaštitila energetska bezbednost stvaranjem raznovrsnog i slobodnog energetskog tržišta koje omogućava razne izvore, dostavljače i maršrute“, navedeno je u dokumentu.
Ranije ne Ministarstvo inostranih poslova Nemačke saopštilo da smatra da namera SAD da uz pomoć sankcionih mehanizama minira evropske gasne projekte nije ispravna.
„Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje od obala Rusije, Baltičkim morem, do Nemačke.
Nove sankcije Rusiji, dodaje se u dokumentu, ne treba da se tiču rusko-američke saradnje u kosmosu i delatnost NASA.