Odluku o njegovom izboru saopštila je Bela kuća nakon višemesečnog odlaganja imenovanja usled narušenih odnosa između dve zemlje, a Moskva je u međuvremenu odobrila njegov izbor.
Bela kuća je još u martu potvrdila da će u Moskvu poslati Hantsmena, bivšeg republikanskog predsedničkog kandidata i američkog ambasadora u Kini za vreme mandata Baraka Obame.
Formalno imenovanje i slanje nominacije Senatu na potvrdu je, međutim, odlagano, jer su SAD čekale da Rusija odobri taj izbor, piše „Vašington post“.
Kremlj je odobrio Hantsmenovo imenovanje otprilike u isto vreme kad su SAD odobrile da ruski političar Anatolij Antonov bude ambasador u Vašingtonu. Vlada zemlje-domaćina mora da odobri imenovanje ambasadora, podseća list.
Republikanac Hantsmen (57) bio je ambasador u Kini od 2009. do 2011, u Singapuru od 1992. do 1993, tokom mandata Džordža Buša Mlađeg, a obavljao je više značajnih dužnosti u američkom Ministarstvu trgovine. Kandidovao se za predsednika na izborima 2012.
Bio je u upravnim telima velikih kompanija poput „Hiltona“, „Ševrona“ i „Ford motora“.
Imenovanje Hantsmana Donald Tramp ponovo pokazuje da su biznismeni kadrovi u koje Amerika ima najviše poverenja, navode analitički portali.
Hanstmenova porodica poseduje kompaniju koja ima poslovne interese u Rusiji, u koju je novoimenovani ambasador putovao u tom svojstvu, navodi „Vašington post“, prenosi „Blic“.
On je, međutim, poznatiji kao stručnjak za Kinu. Hantsmen govori mandarinski kineski, a on i njegova žena usvojili su kćerku iz Kine.
Trenutno, Hantsman obavlja dužnost predsednika spoljnopolitičkog instituta „Atlantik kaunsila“, a ujedno je i predsednik svoje fondacije za borbu protiv karcinoma.
Njegovo imenovanje još mora da potvrdi Senat.
„Vašington post“ ukazuje na to da ova nominacija dolazi u vreme otopljenja u odnosima SAD—Rusija, nakon prvog ličnog susreta između američkog i ruskog predsednika, Donalda Trampa i Vladimira Putina, na samitu G20 u Hamburgu.
Trampova administracija je pod vatrom zbog istrage o umešanosti Rusije u američke predsedničke izbore 2016. godine.
Hantsmenova nominacija objavljena je dan nakon što se zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov susreo u Stejt departmentu sa podsekretarom Tomasom Šenonom.
Na tom sastanku se razgovaralo o „iritantnim stvarima“ u američko-ruskom odnosu, uključujući zahtev Moskve da im SAD vrate dva zdanja u vlasništvu Rusije u Merilendu i Njujorku, koja su zaplenjena u decembru, delimično kao odgovor na „rusko petljanje“ u izbore.
Zvaničnici Bele kuće kažu da su SAD spremne da vrate zdanja Rusiji, iako je Obamina administracija tvrdila da se koriste za špijunažu.