U podgoričkom Višem sudu danas je počelo suđenje liderima Demokratskog fronta Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću, kao i grupi ruskih i srpskih državljana za navodni pokušaj državnog udara na dan izbora 16. oktobra prošle godine.
Početni pretres prekinut je nakon samo desetak minuta jer je odbrana odmah na početku predala Zahtjev za izuzeće Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, kao i izuzeće svih njegovih saradnika, saopštivši da je Specijalno tužilaštvo „na skandalozan način kontaminiralo predmet“, objavljujući „nelegalno“ na svom sajtu internu komunikaciju advokata branilaca u ovom postupku.
Poslednja u nizu kontroverzi u ovom procesu otpočela je najnovijom jučerašnjom akcijom Specijalnog tužilaštva, kada je javno objavilo transkripte razgovora advokata odbrane i njihovih klijenata, a što je naišlo na gotovo nepodijeljene osude javnosti u Crnoj Gori. Prvo je reakcija stigla iz Advokatske komore Crne Gore, iz koje su naveli da ovakvo postupanje specijalnog tužioca smatraju „neprihvatljivim“ osuđujući, kako su kazali „ovakve grube atake na osnovne principe advokatske profesije i prava građana“.
Osuda je takođe stigla i iz civilnog sektora, pa je izvršna direktorica NVO Akcija za ljudska prava, Tea Gorjanc Prelević, ocijenila je da je glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić objavljujući transkripte razgovora advokata Gorana Rodića posegao za neprihvatljivim sredstvom da bi odbranio sebe.
Komentarišući razloge svog zahtjeva da se glavni specijalni tužilac nadalje izuzme iz suđenja u aferi „državni udar“, advokat odbrane Miroje Jovanović za Sputnjik obrazlaže da je „Specijalno tužilaštvo Crne Gore na čelu sa glavnim specijalnim tužiocem Milivojem Katićem odlučilo da taj postupak vodi tako što će špijunirati advokate“, kao i komunikaciju advokata i klijenata, odnosno branjenika u tom predmetu.
„Ne samo što su izvršili nedozvoljeno presretanje, čitanje i špijuniranje, ponavljam, međusobne komunikacije advokata u predmetu, što je poseban skandal, nego su čitali prepisku između nas branilaca i naših nevino optuženih klijenata za ovu lažnu državnu aferu“, tvrdi Jovanović.
Prema riječima advokata odbrane, aktuelni „skandal se ne pamti još od progona inforbirovaca, od ’48 godine, tvrdeći uz to da se metode koje koristi crnogorsko specijalno tužilaštvo primjenjuju samo u totalitarnim sistemima, kakve je, između ostalog, primjenjivala i OZNA.
„Naša poruka vrhovnom državnom tužiocu, kao branilaca koji su podnijeli zahtjev za izuzeće specijalnog državnog tužioca jeste da se opredijeli da li je za to da se špijuniraju advokati, i da im se čita povjerljiva komunikacija, ili je za vladavinu prava“.
Prema Jovanovićevim riječima, „u ovom trenutku u Crnoj Gori svaki građanin mora da bude svjestan da Specijalno državno tužilaštvo krši prava na povjerljiv odnos klijenata i njihovih advokata, uz konstataciju da „možemo samo da zamislimo šta se radi sa običnim i poštenim građanima Crne Gore i do koliko daleko su stvari otišle kada „se presreće komunikacija koja je zaštićena Zakonom, Ustavom i međunarodnim konvencijama“.
Zbog svega navedenog, jedino rešenje u datoj situaciji, kao smatra naš sagovornik, jeste da se Specijalno tužilaštvo „skloni iz ovog predmeta“, pri čemu odbrana predlaže „da Vrhovno državno tužilaštvo odredi nekog iz svog tima ko će voditi ovaj predmet, a ko nije pristrasan“.
„Takođe, predložili smo da se prema Specijalnom tužilaštvu preduzmu odgovarajuće sankcije imajući u vidu ovaj skandal koji je nezabilježen u savremenoj evropskoj istoriji“ ističe Jovanović, uz zaključak da vrhovni državni tužilac konačno mora da se izjasni — „ili je za špijuniranje advokata ili je za vladavinu prava“.