Novi predsednik Južne Koreje Mun Če In izabran je u maju 2017. godine sa predizbornim obećanjem da će početi pregovore sa Severnom Korejom i tražiti diplomatske načine za okončanje korejskog konflikta. Sa druge strane, 28. juna 2017. godine šest bivših visokih zvaničnika SAD iz republikanske i demokratske administracije za poslednjih 30 godina poslalo je pismo predsedniku Trampu. Početak dijaloga nije nagrada ili ustupak Pjongjangu, i ne treba to razmatrati kao signal o pristanku stvaranja nuklearnog oružja u Severnoj Koreji. To je potreban korak za uspostavljanje veze kako bi se izbegla nuklearna katastrofa. Ključna opasnost danas nije iznenadni napad Severne Koreje, već greška koja može da dovede do rata.
„Ne postoje dobre opcije kada se govori o vojnim akcijama, i odgovor Severne Koreje na napad SAD će imati uništavajuće posledice za Južnu Koreju i Japan. Pooštravanje sankcija može biti korisno za povećanje pritiska na Severnu Koreju, ali se samo sankcijama ne može rešiti problem. Pjongjang je pokazao da može doći do uspeha u raketnim i nuklearnim tehnologijama, bez obzira na svoju izolaciju. Bez diplomatskih napora kako bi se zaustavio njegov napredak, malo ko sumnja da će on izraditi rakete velikog dometa koje mogu da nose bojeve glave do SAD“, pišu eksperti Vilijam Peri, Džordž Šulc, Bil Ričardson, Robert Galuči, Zigfrid Heker, Ričard Lugar.
Bivši ministar odbrane Vilijem Peri se zalaže za dijalog sa Pjongjangom.
Zašto imamo dvstruke standarde kada je u pitanju Severna Koreja? Mi prihvatamo Saudijsku Arabiju sa svim njenim kršenjima ljudskih prava, ali ne i Severnu Koreju u svojstvu nuklearne sile. Odbijanje da se slušaju Severnokorejci o njihovim ciljevima i potrebama dovelo je do toga da su 17 godina nakon poslednjeg dijaloga Severnokorejci izradili i izveli testiranja nuklearnog oružja i interkontinentalnih raketa.
Šeldon Ričman, izvršni urednik Libertarijanskog instituta i bivši glavni urednik Instituta Kato, slaže se sa Perijem da je Kim Džong Un potpuno normalan.
„Završimo jednom zauvek sa tom pričom da je Kim lud. Brutalnost nije ludilo, i ne treba očekivati da oni kapituliraju pod ekonomskim pritiskom. On pokazuje sve znake toga da njegova država može da izdrži mnogo, a to znači da ne želi da je američka vojska ili njihov nuklearni arsenal unište“.