Direktor Fronteksa, Agencije EU za evropsku i obalsku stražu, Fabris Leđeri kaže da će taj oficir za vezu raditi ovde, u prostorijama Delegacije Evropske unije. On kaže i da će imati diplomatski status.
„S obzirom na to da je Delegacija EU diplomatska misija, onda će samim tim i taj oficir za vezu imati diplomatski status. Isti princip smo primenili u Turskoj… I taj isti princip ćemo da primenimo u Nigeru“, rekao je Leđeri u intervjuu za današnju „Politiku“.
Upitan može li se očekivati novi talas izbeglica iz Azije i Afrike, on je rekao da zasad glavni fokus i izazov za EU predstavlja centralna migrantska ruta kojom migranti dolaze iz Libije u Italiju.
„Druga velika ruta je istočna, gde od Turske jedan krak ide ka Bugarskoj, drugi ka Grčkoj. Ona je u velikoj meri pod kontrolom, naročito otkad je sklopljen sporazum između Turske i EU. Štaviše, od tada je broj migranata koji koriste ovu rutu opao za 95 odsto. To je dobra vest za Srbiju“, rekao je Leđeri.
U intervjuu za RTS, Leđeri je rekao da Srbiju vidi kao buduću članicu Evropske unije, a srpsku graničnu policiju kao buduće kolege u kontekstu zaštite evropskih granica.
On je dodao da je Fronteks započeo odličnu saradnju sa Srbijom 2009. godine, da ima radne aranžmane sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, što znači da Fronteks i srpska policija, a naročito granična policija, blisko sarađuju.
„Sada razvijamo saradnju na granici između Srbije i Evropske unije. Fokus nije samo na ilegalnoj migraciji, već i na borbi protiv kriminala. Već imamo akcije usmerene na trgovinu oružjem, krađu vozila. Ja Srbiju vidim kao partnera, kao buduću članicu Evropske unije i vidim srpsku graničnu policiju kao buduće kolege u kontekstu zaštite evropskih granica“, rekao je Leđeri za RTS.