Gust dim u potpunosti je prekrio tivatsko polje, usled čega je vidljivost na tivatskom aerodromu znatno bila smanjena, pa je i ruski avion „boing S7“ u ponedeljak u poslednjem trenutku morao da odustane od slijetanja na aerodrom u Tivtu.
Crnogorske nadležne službe su praktično priznale nemoć pred vatrenom stihijom i uputile zahtjev za međunarodnu pomoć. Nažalost, teška situacija u kojoj se našla Crna Gora samo je pokazala da država ni približno nema kapaciteta da odgovori na ovakve izazove, a mnogi su se prisjetili i nedavne NATO kampanje, kada je praktično jedan od glavnih argumenata za ulazak u NATO bio taj da će Alijansa „munjevito priteći u pomoć“ u sličnim situacijama.
Uzgred, među crnogorskim građanima još je i te kako svježe i sjećanje na ne tako davnu pomoć od strane ruskih aviona koji su prije dvije godine pomogli Crnoj Gori kada je takođe bila ugrožena od požara.
Povodom aktuelne krize oglasili su se i iz opozicije, tačnije iz Demokratskog fronta, saopštivši da su pozvali članstvo i pristalice da gdje god mogu pomognu u gašenju požara koji su zahvatili Crnu Goru, uz konstataciju da je trenutno stanje samo još jedan primjer kada je vlast obmanula građane obećanjima da će NATO priskočiti u pomoć Crnoj Gori u slučaju elementarnih nepogoda.
Stefan Đukić, izvršni direktor Pokreta za neutralnost Crne Gore, za Sputnjik kaže da se mnogi danas pitaju — gdje je NATO da nam pomogne pri gašenju požara — što je, po njegovom mišljenju, pogrešno, ali i razumljivo pitanje.
„Pitanje je razumljivo zato što je tokom NATO kampanje jedna od prevladavajućih poluistina bila — ’NATO će nam pomagati prilikom elementarnih nepogoda‘. Ovaj argument je išao do te mjere da je prosječni konzument medija mogao pomisliti da nakon ulaska u Savez slobodno možemo rasformirati sve službe zaštite jer će NATO članice umjesto nas gasiti požare, čistiti smetove i slično. Zato moramo reći — zašto ste lagali i namjerno dovodili u zabludu sve građane kada ste govorili da ulaskom u ovaj savez rješavamo sve naše probleme, zašto ste govorili da će neko drugi da nas štiti od elementarnih nepogoda, među kojima su i požari“, zapitao se on.
Ono što mnogi generalno vlastima zamjeraju jeste izrazita neefikasnost države, kao i ulaganje u promašene stvari, kao što su marketing i bilbordi podrške članstvu u NATO-u, umjesto ulaganja u vatrogasna vozila i opremu.
Na koncu, ono što se u slučaju Crne Gore veoma brzo pokazalo jeste da je Crna Gora ostala usamljena. Dok je tradicionalnim prijateljima sama okrenula leđa, od novih pomoći nema.