U susret poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića Vašingtonu, Montgomeri kaže da ne očekuje da će Srpsko-ruski humanitarni centar i status njegovog osoblja biti bitna tačka na dnevnom redu sastanaka u Vašingtonu.
„Žao mi je što to moram da kažem, ali u opštoj slici, za SAD zapravo i nije bitno da li će Srbija odlučiti da se približi Rusiji dajući na primer ’diplomatski status‘ onome što bi trebalo da bude ’humanitarni centar‘. Dani Hladnog rata kada su te stvari bile važne za SAD odavno su prošli“, rekao je Montgomeri za Tanjug.
On, zapravo, ukazuje da je to „mnogo važnije pitanje za narod Srbije i to kako on vidi svoju budućnost“.
„Jer implikacije te odluke snosiće narod Srbije a ne SAD“, ističe Montgomeri.
„Premda mislim da veliki majstor neutralnosti tokom Hladnog rata, maršal Tito, nikad ne bi pristao da ima rusku bazu na srpskoj teritoriji nazvanu drugim imenom, njegovo vreme je davno prošlo“, dodaje on.
Uz ogradu da SAD nisu članica EU, a da se i EU suočavaju sa brojnim izazovima, američki diplomata kaže da razume Vučićev zahtev za ubrzan pristup Srbije EU.
Članice EU izgleda nisu u stanju da shvate da neizvesnost, duga odlaganja i prepreke u procesu pristupanja imaju kumulativan negativan uticaj na Srbiju i da podrška ulasku u EU opada, ukazuje on.
„Predsednik pokušava da skrene pažnju na to. On želi, a i ljudi u Srbiji zaslužuju, jasniju ideju o tome šta ih čeka i u kom vremenskom periodu“, rekao je Montgomeri.
On dodaje i da „kolko god to bilo nefer“ i susedi kao što je Hrvatska mogu otežati taj put kako bi zabeležili poene na političkom planu.
„A neke u EU će stvarno brinuti i odnosi Srbije i Rusije, ili će ih koristiti kao izgovor da još više uspore proces pristupanja. To su sve prepreke koje ne zavise od Srbije.“
On očekuje da će među najvažnijim temama tokom predstojećih susreta predsednika Vučića u Vašingtonu biti i stabilnost i pretnje koje donosi terorizam, a da će Vučić iskoristiti posetu da ojača ekonomsku saradnju i privuče nova američka ulaganja.