Primedbe Vašingtona u vezi sa japanskim projektom za istraživanje nafte na Dalekom Istoku govore o tome da američki trezor podržava sankcije, uprkos činjenici da neke međunarodne kompanije insistiraju na poslovima sa ruskim energetskim sektorom, navodi agencija.
Krajem prošle godine u okviru razgovora predsednika Rusije Vladimira Putina i japanskog premijera Šinzoa Abea, „Rosnjeft“ i konzorcijum japanskih kompanija u sastavu „Marubeni korporejšen“, „Japan oil“, JOGOMEK i „Inpeks korporejšen“ potpisali su sporazum o osnovnim uslovima saradnje za zajedničko istraživanje, razvoj i proizvodnju ugljovodonika u dozvoljenoj oblasti ruske priobalne zone u Japanskom moru.
Takođe je saopšteno da su Moskva i Tokio potvrdili zajednički interes za projekat izgradnje gasovoda „Sahalin—Hokaido“ i dogovorili se da pojačaju istraživanje na nivou privrednih subjekata.
Izvor navodi da se zamerka SAD zasniva na principu da saveznici „velike sedmorke“ ne bi trebalo da ignorišu sankcije i dozvoljavaju svojim kompanijama da realizuju projekte na kojima je američkim firmama zabranjeno da rade. Stav Tokija je da projekat sa „Rosnjeftom“ ne predstavlja „ignorisanje“ sankcija, jer se japanski konzorcijum nije takmičio sa američkim kompanijama.
Ministarstvo ekonomije, trgovine i industrije Japana odbilo je da komentariše, a Ministarstvo finansija SAD nije odgovorilo na zahtev da komentariše, ističe agencija.