Otkako je osnovan pre pet godina, Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu prvi put je posetio predstavnik američke ambasade u Beogradu. Pomoćnika vojnog atašea Hajruma Garvina najviše je interesovao Centar za satelitski monitoring koji postoji još samo u Švajcarskoj i Rusiji.
Gosta iz američke ambasade domaćini su upoznali sa doprinosom Centra u sprečavanju i otklanjanju posledica elementarnih nepogoda u Srbiji, ali i drugim državama u balkanskom regionu, pružanju hitne humanitarne pomoći, povećanju efikasnosti srpskog nacionalnog sistema reagovanja na vanredne situacije, uključujući i obuke srpskih stručnjaka u obrazovnim ustanovama ruskog ministarstva za vanredne situacije.
Kodirektor Centra sa ruske strane, Vjačeslav Vlasenko, kaže da je zadovoljan susretom sa predstavnikom SAD, jer je to bila jedinstvena prilika da se razjasne nejasnoće koje su godinama predmet nagađanja zapadnih medija, ali i zvaničnika.
"Pokazali smo mu sve. Lično je svuda išao, lično je sve gledao i mogao da pipne. Nikakvih zabrana nije bilo. Pokazali smo mu magacine, objekte, školski centar. Obavestili smo ga da će u najskorije vreme u Srbiju doći odred deminera koji je takođe deo Srpsko-ruskog humanitarnog centra i ako Amerikanci žele, neka dođu da vide početak rada. Taj projekat se zove ’Ćuprija 1‘“, kaže Vlasenko.
On dodaje da je predstavnik američke Ambasade upoznat i sa Nacrtom srpsko-ruskog međuvladinog sporazuma o uslovima boravka, privlegijama i imunitetu zaposlenih u Srpsko-ruskom humanitarnom centru.
Reč je o Nacrtu sporazuma koji je srpskoj strani ponuđen još pre tri godine. Prema Vlasenkovim rečima, američki diplomata je došao sa prevodiocem i proveo u Centru više od dva sata — gledao je, šetao. Atmosfera je, kaže, bila prijateljska i nije bilo nikakvih neprijatnih pitanja.
Vlasenko je rekao da je Hajrum Garvin sa zadovoljstvom pogledao sve što mu je pokazano, uključujući i Centar za satelitski monitoring.
„Taj Centar je najinteresantniji zato što je jedinstven. Toga nema niko na Balkanu. Takav monitoring postoji samo u Švajcarskoj, u Međunarodnoj organizaciji civilne odbrane, ali i u Rusiji. Onaj u Švajcarskoj je nešto veći od našeg, a u Rusiji je deset puta veći. To je najsavremeniji elektronski centar. Gospodin Garvin ga je pogledao i shvatio da to nije nikakvo špijunsko postrojenje, već centar za razmenu informacija i prognoziranje vanrednih situacija“, objašnjava kodirektor Vlasenko.
On dodaje da je poseta predstavnika Ambasade SAD još jedna potvrda apsolutne transparentnosti njihovog rada čiji cilj je isključivo rešavanje zadataka u oblasti reagovanja na vanredne situacije i pružanje humanitarne pomoći u Republici Srbiji i drugim balkanskim državama. „Američki gosti nisu izneli nikakve primedbe u tom pogledu“, kaže sagovornik Sputnjika.
Predstavnik američke ambasade obišao je i novi trenažni prostor Centra, gde se obučavaju budući spasioci.
Sledeće nedelje Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu trebalo bi da posete delegacije ambasada Austrije, Švajcarske i Poljske.