Prekid diplomatskih odnosa Saudijske Arabije, Bahreina, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Egipta sa Katarom, koji se dogodio početkom juna, ozbiljno otežava odnose među američkim saveznicima, prenosi AP.
Tilersonova poseta je druga stanica na diplomatskoj turneji u okviru koje se očekuje da će još posetiti Saudijsku Arabiju, koja deli kopnenu granicu sa Katarom i najjača je od četiri zemlje koje su protiv njega.
Diplomata i bivši proizvođač nafte sa višegodišnjim iskustvom u tom regionu, Tilerson je u ponedeljak uveče razgovarao s vladajućim emirom Kuvajta, šeikom Sabahom el Ahmedom el Sabahom.
Kuvajtski lider, kako se navodi, delovao je kao posrednik između Katara i arapskog kvarteta koji je prekinuo diplomatske odnose i vazdušni, pomorski i zemljani saobraćaj s Katarom, a pod optužbom da ta zemlja podržava ekstremističke grupe.
Arapski kvartet je kasnije dostavio Kataru listu od 13 zahteva koje je trebalo da ispuni u roku od deset dana kako bi se okončao prekid odnosa i povratili diplomatski odnosi.
Zahtevi su podrazumevali da Katar ugasi medijske kuće, između ostalog i Al Džaziru, prekine veze sa islamističkim grupama kao što je „Muslimansko bratstvo“, ograniči odnos sa Iranom i izbaci turske trupe koje se nalaze na njegovoj teritoriji.
Katar je, međutim, odlučno negirao da podržava ekstremističke grupe i odbacio zahteve navodeći da bi njihovo prihvatanje podrilo suverenitet te države.
Američki zvaničnici su naveli da državni sekretar ne očekuje rešenje spora odmah i upozorili da bi rezolucija mogla da traje mesecima.
Kako navodi AP, Katar nije nova teritorija za Tilersona. Pre nego što je izabran za diplomatu najvišeg ranga u administraciji američkog predsednika Donalda Trampa, on je godinama bio na poziciji izvršnog direktora gigantske američke naftne i gasne kompanije „Ekson mobil“, jednog od najdominantnijih igrača u energetskoj industriji organizacije OPEK.
Pročitajte još:
Tramp „namirisao“ milijarde: Saudijska Arabija kupi harač iz Katara.