Smrt Abu Bakra el Bagdadija objavljivana je već nekoliko puta, ali su je tek danas potvrdili pripadnici terorističke organizacije DAEŠ. Vest je javila je televizija „Sumarija“, pozivajući se na lokalni izvor u iračkoj provinciji Niniva. U kratkom saopštenju terorista navodno se navodi i ime „novog kalifa“, ali ono nije objavljeno.
Do sada je među teroristima DAEŠ-a Bagdadijeva smrt bila tabu-tema, zbog čega je i ubijen jedan imam koji je na propovedi pozvao vernike da mole za dušu ubijenog El Bagdadija. Isto tako, DAEŠ je zapretio svakom ko govori o njegovoj smrti na javnom mestu kaznom od 60 udaraca bičem.
Ranije su iranski mediji objavili fotografije koje potvrđuju El Bagdadijevu smrt sredinom juna, a Ministarstvo odbrane Rusije je navelo da je krajem maja za vreme ruskog bombardovanja terorističkih pozicija ubijen vođa DAEŠ-a i 300 militanata.
Karina Gevorkjan, stručnjak za Bliski istok, ocenjuje za Sputnjik da se situacija u Siriji posle Bagdadijeve smrti neće mnogo promeniti.
Likvidacija vođe DAEŠ-a ne znači da je rat završen. Da li je likvidacija Bin Ladena „sahranila“ Al Kaidu? Nije. Tako i smrt Bagdadija ne znači kraj DAEŠ-a. Milinanti će nastaviti terorističke aktivnosti, određeni deo terorista će se skloniti u planine i koristiti taktiku srednjevekovnih asasina, to jest ubica-atentatora. Što se tiče El Bagdadija, njegova smrt će verovatno na početku negativno uticati na nivo kordinacije između jedinica DAEŠ-a, ali on nije nezamenljiv i ne bi trebalo precenjivati njegovu ulogu. Osim toga, oni koji sebe smatraju potomcima Muhameda, uopšte ne priznaju El Bagdadija kao vođu.
Istoričar Jurij Zinin sa Moskovskog međunarodnog instituta za međunarodne odnose kaže da uloga vođe jeste bitna, ali da će njegovi najbliži „saradnici“ nastaviti realizaciju projekta DAEŠ-a.
„Važno je istaći da je ideologija DAEŠ-a i dalje veoma uticajna u siromašnom i manje obrazovanom delu muslimanskog društva, koje veruje u mitove o kalifatu koji će gospodariti svetom. Zato glavnu ulogu u borbi protiv DAEŠ-a treba da igraju muslimanske kulturne i verske elite, koje moraju da dokažu da je ideologija ovih terorista lažna. To bi trebalo uraditi što pre, jer je to u interesu celog regiona“, kaže Zinin.
U međuvremenu, u Ženevi se održava sedma runda međusirijskih pregovora. Stalni predstavnik UN za Siriju Stafan de Mistura rekao je za Sputnjik da primećuje približavanje pogleda opozicionih grupa i da to povezuje sa odlukom Moskve i Vašingtona da počnu da razgovaraju o rešavanju krize. De Mistura je dodao da je u toku tehnička diskusija o procesu, ali ne i o samom Ustavu.
Istovremeno, Stalni predstavnik UN za Siriju kaže da očekuje da do kraja godine budu održane još četiri runde pregovora o sirijskom rešavanju krize i da postoji nada za napredak.
Ekskluzivno: Mesto likvidacije Bagdadija (foto, video)