Sabor ojkačkog pevanja, očuvanja običaja i folklorne tradicije Srba prekinula je „Oluja“, ali je zahvaljujući Ministarstvu kulture Republike Srbije „Sijelo“ obnovljeno 2008. godine.
U knjizi „Strmica — ljudi i događaji“ dugogodišnji organizator manifestacije, novinar „Večernjih Novosti“ Rade Matijaš piše da je sve počelo 1973. godine, u vreme „Sela veselog“ popularne emisije Radio Beograda. Veliki pregalac u očuvanju izvornog narodnog stvaralaštva Jovan Aleksić prihvatio je njegovu molbu da se emisija snimi u Strmici. Tada je nastao i naziv buduće smotre „Sijelo tromeđe“.
Ovogodišnji sabor treba da pomogne očuvanje značajnih pravoslavnih hramova na dinarskoj tromeđi. Pre tri godine obeležena je stogodišnjica osveštenja Crkve Rođenja Presvete Bogorodice u čijoj porti se, na mestu gde se nalazio pčelinjak kraljice Marije Karađorđević, sabor i održava. Biće to i priprema za obeležavanje velikog jubileja — 400 godina Crkve Svetog Jovana Preteče koja je u istoj porti, najstarije crkve na tromeđi izgrađene 1618. godine.
Učesnici „23. Sijela Tromeđe“ su ojkačke grupe iz Bačkog Jarka, Kranja, Kostajnice, Drinića, Drvara, Ličke Kaldrme, Korenice, Gračaca, Žegara, Cetine, Golubića, Strmice i Beograda. Nastupiće i narodni umetnici Svetlana Spajić, diplari Obrad Milić i Milan Vašalić i guslar Saša Lukić. Predstaviće se i odbori Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ iz Splita, Udbine i Korenice, kao i Kulturno umetnička društva „Nikola Tesla“ iz Beograda, „Mira Lukač“ iz Drvara i „Dositej Obradović“ iz Biskupija. Pevaće i Danka Stojiljković.
Organizatori i učesnici smatraju da ojkačko pevanje mora da se sačuva na izvoru, tamo gde je i nastalo.
Skup u Strmici biće i prilika za susret načelnika opština sa Tromeđe, gde vlast čine Srbi, ili u njoj participiraju, radi unapređenja kulturnog, privrednog, a posebno turističkog razvoja ovog kraja gde Srbi još čine većinu stanovništva.