Poseta je rezultirala brojnim važnim sporazumima o jačanju saradnje u različitim oblastima i razgovaralo se o međunarodnim pitanjima, uključujući i situaciju na Korejskom poluostrvu.
Kao rezultat razgovora, Putin i Si su izdali zajedničku izjavu o razvoju rusko-kineskog partnerstva i strateške saradnje. Moskva i Peking takođe su odobrili plan implementacije Sporazuma o prijateljstvu i saradnji 2017-2020.
Si je nazvao bilateralne odnose između Rusije i Kine „strateškim savezom“ i dodao da je ova saradnja „istorijski izbor“ dveju zemalja.
On je istakao da je u pitanju saradnja od koje su svi na dobitku i dodao da „kinesko-ruski odnosi doživljavaju svoje najbolje vreme u istoriji“.
Rezultati razgovora ukazuju na nameru da se razvije rusko-kineski vektor u multipolarnom svetu, smatra Jana Leksjutina, stručnjak za kinesku politiku i vanredni profesor na Državnom univerzitetu u Sankt Peterburgu.
„Glavna karakteristika rusko-kineskih bilateralnih veza je zajednička strateška vizija međunarodne situacije, uključujući i željeni model svetskog poretka. Očigledno je da ova poseta ukazuje da i Moskva i Peking žele da se trenutni globalni poredak transformiše, uključujući i političke i ekonomske odnose. Zajednička izjava data je pred samit G20 koji će se usredsrediti na ekonomsku oblast. Zbog toga su ovi razgovori toliko važni“, rekla je Leksjutina za kinesku redakciju Sputnjika.
Ministarstva spoljnih poslova Rusije i Kine su juče objavila zajedničko saopštenje u kojem su izrazila zabrinutost i zbog situacije na Korejskom poluostrvu. Moskva i Peking su pozvali Pjongjang da objavi moratorijum na nuklearne probe, a Vašington i Seul da se uzdrže zajedničkih vojnih vežbi.
Ma Judžun, direktor Centra za ruske studije na Akademiji društvenih nauka u Helungđangu naglasio je strateški značaj činjenice da su Rusija i Kina ponovno potvrdile zajedničku viziju globalnih pitanja koja će biti na dnevnom redu samita G20 u Hamburgu.
„Zajednička izjava o jačanju bilateralnih odnosa pre samita G20 je strateški važna. S jedne strane, geopolitička situacija u blizini kineske granice se promenila u poslednjih nekoliko godina. Konkretno, SAD nastavljaju pritisak kako bi sprečile rastući uticaj Kine u regionu. Sa druge strane, geopolitička situacija u blizini granice sa Rusijom takođe se promenila. Zapad povećava politički pritisak na Moskvu, između ostalog i sankcijama. U tom kontekstu saradnja služi strateškim interesima Rusije i Kine“, istakao je Ma.
On je naglasio da uprkos činjenici da zvanično ne postoji savez Moskve i Kine, partnerstvo između dve zemlje predstavlja „primer nove vrste odnosa između velikih sila“.
„Rusija i Kina žele da razviju bilateralnu saradnju u kojoj su svi na dobitku, iako ne postoji savez između dveju strana i nijedna strana ne uspostavlja saveze sa drugim zemljama. I Rusija i Kina su protiv unipolarnog sveta i protiv bilo kakvih provokacija na globalnoj sceni“, zaključuje ovaj stručnjak.