„Ove jeseni ukidanjem vanrednog stanja vratiću ponovo slobode francuskom narodu, zato što su ove slobode preduslov postojanja snažne demokratije“, rekao je Makron u obraćanju poslanicima oba doma francuskog Parlamenta u Versajskoj palati.
Rojters prenosi da je Makron takođe izjavio da će omogućiti direktno izjašnjavanje birača putem referenduma ukoliko Parlament ne bude dovoljno brzo glasao o važnim institucionalnim refermama.
„Želim da sve duboke reforme, koje su ozbiljno potrebne našim institucijama, budu gotove u roku od godinu dana. Ove reforme će ići u Parlament, ali, ukoliko bude potrebno, daću ih na izjašnjavanje biračima putem referenduma“, poručio je Makron.
On je u govoru u Versajskoj palati prethodno kazao da je nakon pobede njegove centrističke stranke „Republika u pokretu“ Francuska spremna da krene „radikalno novim putem“.
„Do sada smo bili na pogrešnom koloseku. Više smo voleli pravila od inicijativa“, rekao je Makron obraćajući se poslanicima u Versajskoj palati, prenosi AFP.
On je predložio da se broj poslanika oba doma smanji za trećinu, što je predlagao i u predizbornoj kampanji, uz obrazloženje da bi to pozitivno uticalo na opšti kvalitet rada Parlamenta.
AFP podseća da francuski Senat ima 348 stranačkih predstavnika, dok je u Donjem domu Narodne skupštine 577 poslanika.
Današnje Makronovo obraćanje predstavnicima oba doma parlamenta u sjaju i raskoši Versajske palate kritičari vide kao još jedan dokaz njegovog „kraljevskog stila vladavine“.
AFP je ranije preneo da će Makron svoj govor, čiji je tekst sačinjen u stilu godišnjeg obraćanja američkih predsednika naciji, iskoristiti da izloži svoju viziju Francuske, i to tokom zajedničkog zasedanja Nacionalne skupštine i Senata, koje nije često.
Naime, poslanici oba doma obično se pozivaju na zajedničko zasedanje samo u vreme nacionalnih kriza, ali je Makron današnje zasedanje, koje namerava da zakazuje jednom godišnje, sazvao kako bi izneo svoju viziju i prioritete, i to samo dva meseca nakon izborne pobede.
Mnogi, međutim, zbog njegovog obraćanja osećaju veću nelagodu, smatrajući da je vlast sve više u rukama predsednika, dok njegov govor vide kao dokaz onoga što kritičari nazivaju njegovim skretanjem ka „monarhizmu“.
Mediji i opozicione stranke optužuju 39-godišnjeg Makrona da svom premijeru iznenada uskraćuje podršku i oštro kritikuju njegovo odbijanje da odgovara na pitanja posle današnjeg obraćanja Parlamentu.
Malagurski: Francuski izbori u četiri minuta (video)