Ona je primetila da je taj zakon inače pisan pre nego je postojao internet.
„Iz ovog zakona ne može se iščitati je li to uopšte prekršaj, a možda je i krivično delo izazivanja mržnje, pritom sudija mora da sudi na osnovu zakona, sudske prakse i konteksta, a ne na osnovu javne osude premijera ili predsednika Hrvatskog sabora“, kazala je Vlainićeva pojasnivši da govori uopšteno o svim politički osetljivim predmetima, a ne samo o slučaju „Otočac“.
Policija iz Gospića, naime, u subotu je saopštila da se dvojica muškaraca sumnjiče da su tog dana u Otočcu remetili javni red i mir i to najpre 74-godišnjak kod spomenika veteranima poslednjeg rata isticanjem plakata sa simbolom neprimerenog sadržaja, a kasnije 87-godišnjak u Vivozama izvikivanjem ustaškog pozdrava „Za dom spremni“.
Prema Prekršajnom zakonu, osobi koja na javnom mestu izvođenjem pesama i nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža remeti javni red i mir, predviđena je novčana kazna u vrednosti 50 do 300 nemačkih maraka ili kaznom zatvora do 30 dana.
Prekršajni sud u Gospiću, kao ni njihova stalna služba u Otočcu, još nisu dobili optužni predlog za prekršaje remećenja javnog reda i mira od članova HAZUD-a na subotnjem obeležavanju godišnjice rođenja ustaškog komandanta Jure Francetića, što znači da se policija nije odlučila za tzv. hitni postupak.
Tanjug