Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je mandatar Ana Brnabić predložila danas vladu koja je formirana „pod uticajem“ građana, a ne Rusije, ne zapada..
On je novinarima u Kruševcu rekao da je ponosan što vodi nezavisnu, suverenu zemlju u kojoj drugi ne donose odluke, kao i da je ponosan na vojnu neutralnost.
„Vlada Srbije je jedino pod uticajem građana. Niko drugi ne može bilo koga da dovede na vlast, u Srbiji biraju građani“, poručio je Vučić na pitanje kako komentariše izjave da je Srbija pod ruskim uticajem.
Rekao je da je juče čuo primedne nekih da smo sluge zapada, i drugih da smo postali ruske sluge.
„Oni verovatno polaze od sebe, žele da budu sluge, jedan dan ruske, a drugi dan zapadne. Mi nismo sluge“, podvukao je Vučić.
„Nemojte da pokušavate da nam odlučujujete hoćemo li da imamo i s kojim ponosom slavimo srpsku trobojku", naglasio je on.
Po pitanju izjave ambasadora SAD o „malignom uticaju“ Rusije u Srbiji, rekao je da ne zna šta je on tačno rekao, ali i da ne vidi ničiji maligni uticaj na Srbiju.
Srbija, ponovio je, ima prijatelje i na istoku i zapadu, ide ka EU, ali će čuvati dobre odnose sa ruskim prijateljima.
Sa Kajlom Skatom ima korektne odnose, rekao je i dodao da ne moraju uvek da budu saglasni u svemu.
Mi smo svoju slobodu osvojili, a ne dobili od velikih sila
Dve najveće vrednosti, nezavisnost i slobodu Srbije i njenih građana, moramo da branimo i čuvamo, jer smo mi svoju slobodu osvojili, a ne dobili od velikih sila, poručio je Vučić.
Predsednik je na obeležavanju 628. godina od bitke na Kosovu polju rekao da zbog nesloge, Srbiju ni poraz, ni pobeda u Kosovskom boju 1389. nisu mogli da spasu od nadirućih Turaka.
Kako je istakao, u Srbiji sukob se dogodio mnogo pre Kosovske bitke, gde su se velikaši podelili i počeli da glože.
Zbog te nesloge, kako je rekao, Srbija nije mogla da se brani, bila je rasparčana i razjedinjena i u narednih 50 godina pala je u ruke Turaka.
„I to je osnovna lekcija koju nam svaki Vidovdan saopštava, a mi je ne pamtimo“, rekao je srpski predsednik i dodao:
„Zato nikada više ne smemo da se delimo, jer jednu Srbiju imamo i moramo da je čuvamo celu i celovitu, da budemo zajedno, složni i jedinstveni u tome“, naglasio je Vučić.
On je istakao da današnji Vidovdan mora da postane dan kada ćemo krenuti da učimo o sebi, ko smo, odakle smo, da li smo bili samo žrtve ili smo i mi negde pogrešili.
„Mi Srbi imali smo mnogo ključnih Vidovdana, i svaki je govorio o nama, i dobro i loše. Na Vidovdan se uvek sve videlo, najbolje i najjasnije, i na Vidovdan 1914. kada je Gavrilo Princip pucnjima i ličnim stradanjem pokazao razliku između velikih, ali ne po broju, već po ljubavi prema slobodi, i onih drugih koji za slobodu ne mare“, istakao je Vučić.
On je rekao da treba da brinemo o našoj budućnosti, ali ne na nebu, već na zemlji.
„Kada to uradimo, znaćemo da je Lazar bio hrabar državnih, svestan nadiruće turske opasnosti, koji poginuo ne zato što se borio za nebesko carstvo, već za svoju lepu Srbiju“, rekao je Vučić.
Kasno smo i počeli da slavimo Vidovdan rekao je Vučić, ali i pogrešno da ga tumačimo, kao da smo nebeski narod, bez potrebe da se menjamo…
On je rekao da smo se tada pokrenuli, da odbranimo državu, čast i slavu, pokazali volju, hrabrost i sposobnost…
„Toga treba da se sećamo, tome da posvetimo pažnju i učimo", rekao je Vučić i naveo da taj nepobedivi srpski duh nije ostao nezapažen i kod pripadnika drugih naroda koji su se divili tome kako srpski narod brani i čuva svoju nezavisnost i otadžbinu.
Prema njegovim rečima, moramo da nastavimo da negujemo našu tradiciju, pamtimo žrtve i slavne podvige koji su putokaz kako se treba boriti za zemlju.
Nikada Srbija neće moći da podigne spomenika koliko je imala junaka, ali će nastaviti da im iskazuje poštovanje i da pamti njihova dela.
Nikada nećemo odustati od borbe za srpsku čast, istoriju, ističe Vučić, ali i da iz te istorije treba da vidimo budućnost.
„Umećemo da sačuvamo naš narod gde god da se nalazi“ poručio je predsednik Republike i naveo da nam je namera da rastemo, razvijamo se, budemo brojniji, ekonomski jači i obezbedimo mir za budućnost dece.
„Istorija ne sme da nam bude izgovor, već podstrek i snaga, hrabrost za velika dela“, dodao je.
Ubeđen je, kaže, da je u izboru između Srbije nebeske i mitske, bez rezultata i postojane i zemaljske sa jasnim planom i ciljem i sveti Knez Lazar bio za ovo drugo.
Kako je rekao, mitove možemo i treba da sačuvamo, oni su deo naše istorije, ali ne smemo samo njih da živimo.
„Ono što ne smemo da zaboravimo to su sloboda i nezavisnost kao temelji srpske države“, poručio je Vučić i dodao da je borba za slobodu trajala vekovima, ali je i osvojena.
„Namerno kažem ’osvojili smo je‘, za razliku od nekih koji su svoju dobili od velikih sila“, ukazao je predsednik Srbije.
„Neka je večna slava kosovskim junacima — svim stradalim Srbima u borbi za slobodu. Živela Srbija“ tim rečima predsednik Republike završio je svoje obraćanje građanima Kruševca i Srbije. Međutim, primer Agrokora pokazuje da kad ima volje ali i kad postoji ozbiljan interes država procenjuje da li će intervenisati. Nećete preduzeti neke rigidne mere ako nisu neke velike posledice na vidiku“, dodaje on.
Upitan ima li politike u stranim investicijama, Rapaić kaže da su SDI neodvojive od politike, dok Grubišić podvlači značaj političke stabilnosti.
„Kapital je po prirodi plašljiv i beži od bilo kakvih rizičnih područja, da preuzima prekomerni rizik van komercijalnog ili ekonomskog a to je rizik političke prirode tako da je tu stabilnost bitna. Bitni su i događaji, samiti, posebno za određene zemlje kakve su Francuska i Kina koje vole da se prvo sa najvišeg nivoa da signal kompanijama da negde investiraju“, kaže Grubišić.
Ističe i da je sa političkog aspekta za Srbiju dobra diversifikacija stranih investitora, jer se smanjuje mogućnost da neki investitori nameću političke uslove.
Po mišljenju Rapaića, imajući sve ovo na umu, država bi u okviru podsticaja stranih direktnih investicija trebalo da pre svega ima uvid u njih i da subvencije dodeljuje transparentno. „Ako pitate na koji način da ih privuče, pre svega time što ćete imati snažnu ekonomsku politiku i da funkcioniše pravna država, što se pokazalo da je njima najvažnije“, navodi Rapajić, koji među zadacima za novu vladu vidi i reformu javnih preduzeća, ali i ulazak zemlje u STO, što je opet uslov za pristupanje EU.
Grubišić smatra da je ključni zadatak za novu vladu održivi privredni rast koji bi onda omogućio i rast standarda i plata.
„To su i strukturne reforme, jačanje institucionalnog okvira koje vam omogućava da privučete kvalitetne strane investicije i to vodeći računa o sektornoj strukturi. Ako imate makroekonomsku stabilnost, vi imate bolju pregovaračku poziciju u svim tim aranžmanima“, zaključuje Grubišić.