Ruski analitičari smatraju da iza tih priča stoje američke demokrate, koje pokušavaju da napakoste Donaldu Trampu.
Osim tamošnjih medija, ruskog diplomatu je požurio da isprati i bivši američki ambasador u Moskvi Majkl Makfol, a Američko-ruski poslovni savet je obelodanio da namerava da organizuje svečani prijem u čast završetka rada ruskog diplomate.
Čak su određeni datum, mesto i vreme oproštajne večere — 11. jul, hotel „Sent Regis“, Vašington, 17 sati po lokalnom vremenu.
Zanimljivo je, međutim, da se saopštenje pojavilo nekoliko sati nakon što je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije, komentarišući navode o smeni ruskog ambasadora u SAD, navelo da takve odluke donosi isključivo predsednik Rusije. Trenutno nema zvaničnih najava, ni potvrda o promeni ambasadora u SAD, a Kremlj je saopštio da će mediji biti obavešteni kada se pojavi odgovarajući ukaz predsednika Rusije. Prvi je priču o navodnom odlasku Kisljaka plasirao bivši ambasador SAD u Moskvi Majkl Makfol, koji je na svom nalogu na Tviteru objavio oproštajnu poruku, u kojoj je naveo da se ruski diplomata priprema da napusti Ambasadu Rusije u SAD, da mu je bilo „zadovoljstvo da sarađuje sa njim uprkos različitim pogledima“, i poželeo je mu sreću.
Makfolovu informaciju demantovala je portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova, koja je takve izjave bivšeg američkog ambasadora nazvala „uobraženim bolovima zbog neuspešne diplomatske karijere“. Ona je istakla da promena ruskih ambasadora nije u nadležnosti penzionisanog američkog zvaničnika, već predsednika Ruske Federacije.
Kasnije je Zaharova na svom fejsbuk profilu napisala da su joj „strani novinari celu noć pisali i zvali je tražeći da potvrdi da Kisljak napušta Vašington u julu“.
„Kako kažu, bivši američki ambasador u Rusiji (Majkl) Makfol svima priča o tome“, napisala je Zaharova.
Ona je ponovila da u Rusiji odluku o ambasadorima, odnosno njihovom povratku u zemlju ili postavljenima, donosi predsednik zemlje, i kako je objasnila, to se čini rutinski, odmah nakon imenovanja novog ambasadora.
„Ako je doneta odluka o imenovanju novog ambasadora u SAD (cela procedura traje nekoliko meseci, tako da tu nema mesta spontanosti), onda će Sergej Ivanovič Kisljak, koji je radio u SAD devet godina, otići u istoriju kao osoba koja je učinila sve moguće za razvoj bilateralnih odnosa, čak i u najtežim periodima“, istakla je ona, dodajući da se to ne može reći za Makfola, koji je „sramno pobegao iz Moskve“.
Makfol je bio ambasador SAD u Moskvi od 2012. do 2014. godine, a zabranjen mu je ulazak u Rusiju jer je Ministarstvo inostranih poslova Rusije ocenilo da nanosi štetu odnosima Moskve i Vašingtona. Trenutno radi kao profesor na Stenford univerzitetu i aktivan je komentator rusko-američkih odnosa.
Kisljak, koji je na mesto ambasadora Rusije u SAD došao 2008. godine, u žižu javnosti dospeo je zbog sastanaka sa saradnicima američkog predsednika Donalda Trampa. U američkim medijima njega nazivaju „glavnim (ruskim) špijunom“ i „agentom uticaja na Trampovu politiku“.
Kontakti sa ruskim diplomatom koštali su dužnosti bivšeg savetnika za nacionalnu bezbednost SAD Majkla Flina, a za veze sa ruskim ambasadorom optuženi su i savetnik američkog predsednika i njegov zet Džared Kušner, bivši savetnik izbornog štaba republikanaca Karter Pejdž i aktuelni ministar pravde Džef Sešns, iako on tvrdi da sastanak nije imao nikakve veze sa kampanjom za predsedničke izbore u SAD, već samo sa dužnostima u Senatu.
Navode da je bio u dosluhu sa ruskim vlastima na štetu SAD, kojima, kako je rekao, časno služi 35 godina, Sešns je odbacio kao „užasnu i odvratnu laž“.
Ruski predsednik Vladimir Putin je ranije izjavio je da se SAD po celom svetu mešaju u tuđe političke procese, ali se žale na Rusiju, koja se navodno mešala u njihove izbore, iako zapravo za Moskvu takvo mešanje nema smisla.
Prema njegovim rečima, „gde god da uprete prstom na kartu sveta, svugde će vam se žaliti da se američki zvaničnici mešaju u njihove unutrašnje političke procese“.
Ruski analitičari smatraju da su glasine o odlasku ruskog ambasadora iz SAD potekle iz kuhinje američkih demokrata, a da su oni to zakuvali kako bi „zapržili čorbu“ Trampu.
„Tramp je zaista izuzetan biznismen i političar, ali se ispostavilo da su demokrate odabrale neku strategiju pritisaka na njega preko Rusije, i sve izjave o normalizaciji odnosa dve zemlje, koje je davao tokom predizborne kampanje, okrenule su se protiv njega. Stepen rusofobije u SAD danas je veći nego u Reganovo vreme. Stalno slušamo izjave da se Rusija mešala u izbore u 21 američkoj državi i da Tramp ne može da donosi odluke bez konsultacija sa Kremljom, i svuda se spominje veza Kisljak-Flin, Kisljak-Kušner, Kisljak–Sešns, a svi su već zaboravili o čemu su oni razgovarali i ko je bio inicijator tih razgovora. Ako zaustavite običnog Amerikanca, on neće moći da odgovori šta je bio razlog sastanka, ali su u svesti ostali stereotipi da postoji neki gospodin, ambasador Rusije, u kome je skoncentrisano zlo Rusije i koji praktično predstavlja mini-sedište KGB-a u Vašingtonu. To se radi zbog toga da bi se destabilizovali okruženje američkog predsednika i on lično. Otuda spekulacije da Tramp pokušava da ukloni Kisljaka što pre, kako bi on otišao iz Vašingtona i kako nikog ne bi nervirao. Pritom, ’američke patriote‘ insistiraju na tome da je on razrešen dužnosti zbog ozbiljnih kršenja pravila. Ali to je još jedna lažna vest u režiji demokrata i to se vidi iz izjava Makfola“, kaže za Sputnjik Sergej Sudakov, profesor Akademije vojnih nauka.
Širenje takvih neistina od strane jednog diplomate analitičar naziva „brukom“.
U slučaju da Putin reši da postavi novog ambasadora u Vašingtonu, prema pisanju ruskih medija, Kisljaka bi mogao da nasledi zamenik ministra inostranih poslova Rusije Anatolij Antonov.