„Imamo dovoljno pozitivnih primera saradnje u koje smo uložili zajedničke napore. Upravo na njihovoj osnovi treba da se formira novi, ujedinjeni, na perspektivu fokusirani bilateralni program, koji ne bi zavisio od fluktuacije političke situacije, treba težiti povratku odnosa u tokove strateškog partnerstva za dobrobit naših građana, Evrope i sveta u celini“, rekao je Lavrov govoreći na otvaranju 14. Konferencije partnerskih gradova Rusije i Nemačke.
Rusija će nepogrešivo razvijati odnose sa Nemačkom na osnovu zajedničkih interesa i ravnopravnosti, dodao je ruski ministar.
„Oduvek smo se trudili i nastavićemo da se trudimo da gradimo odnose sa Nemačkom na osnovu jednakosti, uzimajući u obzir međusobne interese“, dodao je on.
Prema njegovim rečima, očigledno je da „ne treba dozvoliti uzajamno otuđenje Rusa i Nemaca, suviše je dugačak i težak bio put posleratnog pomirenja“.
Lavrov je naveo i da je Moskva otvorena za saradnju sa međunarodnim partnerima za jačanje evropske bezbednosti.
„U trenutnoj situaciji u Evropi, kada odnosi između naših zemalja prolaze kroz, otvoreno rečeno, ne baš najbolja vremena, ovakva depolitizovana saradnja je važna pomoć u održavanju atmosfere poverenja i uzajamnog razumevanja među narodima i državama… Kao i ranije, mi smo otvoreni za koordinaciju napora u interesu jačanja evropske bezbednosti, za koju naše zemlje imaju veću odgovornost“, naglasio je Lavrov.
Nakon svojih uvodnih izjava, Lavrov i njegov nemački kolega Zigmar Gabrijel počeli su zajedničku konferenciju za medije.
Lavrov je najavio početak nove unakrsne godine između Rusije i Nemačke, što je inicijativa koja ima za cilj jačanje bilateralnih veza.
Gabrijel je izjavio da je Berlin uveren da će i sirijski i ukrajinski konflikt biti rešeni. Da bi se to postiglo, mora se iskoristiti „pun potencijal odnosa sa Rusijom“, naglasio je Gabrijel.
Lavrov se složio sa tom izjavom i dodao da je „važno da se normalizuje rusko-američki dijalog“ kako bi se rešili konflikti u Ukrajini i Siriji.
Lavrov: Pretpostavljamo da će doći do sastanka Putina i Trampa na samitu G20
Na pitanje novinara o mogućem susretu ruskog predsednika Vladimira Putina i američkog predsednika Donalda Trampa na marginama samita G20, Lavrov je rekao da Moskva „pretpostavlja“ da će takav sastanak biti održan. Međutim, on je rekao da ne zna ni za kakve planove za održavanje sastanka „Normandijske četvorke“ na tom samitu.
Govoreći o NATO-u i njegovom prisustvu u Evropi, Lavrov je istakao da je povećanje vojnog prisustva Pakta očigledno u onim delovima Evrope gde je postignut dogovor protiv toga.
Rusija ne vidi razliku između trajnog i privremenog raspoređivanja snaga NATO-a u Evropi, naglasio je Lavrov. Moskva je odavno ponudila vojnim ekspertima da razgovaraju o balansu naoružanja u Evropi, ali je NATO izbegavao dijalog, dodao je Lavrov.
Gabrijel je istakao da prvi korak u rešavanju krize u istočnoj Ukrajini mora biti postizanje trajnog primirja.
On takođe smatra da je Berlin spreman da razmotri zahteve Rusije o Sporazumu o uništavanju raketa malog i srednjeg dometa.
Odgovarajući novinaru koji je pitao za ovonedeljne tvrdnje Bele kuće o navodnim planovima Damaska za hemijski napad, Lavrov je naglasio da će Rusija reagovati na moguće američke provokacije protiv sirijske vojske „proporcionalno i dostojanstveno“.
Ranije ove nedelje portparol Bele kuće Šon Spajser rekao je da su Sjedinjene Američke Države navodno „zabeležile potencijalne pripreme za drugi hemijski napad Asadovog režima“.
Nakon Spajserove izjave, portparolka Stejt dipartmenta Heder Navert odbila je da pruži dokaze o navodnim pripremama za hemijski napad sirijskih vlasti, jer je to poverljiva informacija.
Komentarišući njenu izjavu o tajnosti tih informacija, Lavrov je rekao da takve tvrdnje smatra „nezanimljivim“.
Potrebno pregovarati sa Asadom
„Rusija i dalje nastoji da u sirijski Han Šejhun bude poslata misija Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO)“, rekao je Lavrov i dodao da se Moskva nada da će situacija oko tog incidenta biti rešena.
Moskva ne isključuje da stav SAD o hemijskom incidentu u Siriji ili mogući dalji incidenti „mogu da olakšaju ekstremistima iskorišćavanje situacije za provokacije“, istakao je Lavrov.
Sa svoje strane, Gabrijel je rekao da je važno da se spreči bilo kakvo korišćenje hemijskog oružja u Siriji, bez obzira na to ko predstavlja pretnju. On je istakao da je sirijski predsednik Bašar el Asad prethodno pokazao „volju da pomogne“ u istrazi o hemijskim incidentima u Siriji.
Gabrijel je takođe naglasio značaj pregovora sa Asadom kako bi se razrešio konflikt.