Ranije su na internet stranici Vlade Holandije objavljeni odgovori Štefa Bloka, ministra za bezbednost i pravosuđe zemlje, na pitanja parlamentarne komisije o rušenju MH-17. Poslanici su pitali ministra zašto informacije sa ruskih radarskih stanica nisu pokazale raketu koja je navodno oborila avion. Zvaničnik je odgovorio da radarima mogu da promaknu objekti poput raketa.
„Neprikladno je reći da bi radarska stanica mogla da propusti raketu“, rekao je Storčevoj.
On je dodao da se, prema podacima iz crnih kutija, katastrofa desila u 13 sati, 20 minuta i 3 sekunde po Griniču, međutim, radarski sistem Utes-T je registrovao vazduhoplov u 13 sati, 20 minuta i 1,87 sekundi — sekundu i po pre nesreće.
Storčevoj smatra da bi Utes-T registrovao navodnu raketu pre pada zbog sposobnosti radara.
Zvaničnik je dodao da Utes-T može da registruje objekte manje od raketa lansiranih sa raketnog sistema „Buk“, ali ništa nije registrovano blizu rute MH-17, što znači da se ništa nije približavalo avionu sa istočne strane, što protivreči tvrdnji holandskih istražitelja.
Boing 777 malezijskog avio-prevoznika srušio se u istočnoj Ukrajini u julu 2014. godine tokom leta u Kuala Lumpur iz Amsterdama. Svih 298 putnika i članova posade u avionu poginulo je u nesreći.
Zajednički istražni tim pod vođstvom Holandije (JIT) zadužen je za istraživanje nesreće. Avion MH-17 navodno je oborio raketni sistem „Buk“ koji je donet iz Rusije, a nakon nesreće je vraćen u Rusiju. Međutim, ruski koncern „Almaz-Antej“ odbacio je te nalaze istrage, rekavši da su tri simulacije pokazale da je raketa lansirana iz oblasti Zaroščenske oblasti koju je u vreme pada kontrolisala vojska Ukrajine.