Budući da se taj mesindžer veoma brzo proširio unutar državne uprave, a ruski činovnici su masovno prešli na Telegram, umesto Vajbera, Vocapa i Fejsbuk mesindžera, jer ga smatraju pouzdanijim i manje podložnim hakovanju, eventualna blokada bi se u velikoj meri odrazila na njihov rad.
Pavlu Durovu, jednom od osnivača Telegrama, saopšteno je da mora da se povinuje zakonu Rusije i da predoči sve informacije kako bi taj mesindžer bio unet u registar organizatora širenja informacija.
Ruska federalna služba za nadzor komunikacija „Roskomnadzor“ upozorila je da Durov ima svega nekoliko dana da reaguje, u suprotnom će biti doneta odluka o blokadi Telegrama.
Sa druge strane, Durov tvrdi da bi blokada popularnog mesindžera bila greška, zato što bi to uticalo da korisnici pređu na Vocap ili Fejsbuk mesindžer, koje kontrolišu Amerikanci.
Štaviše, Durov kaže da Telegram ne može da bude „nebezbedan“ samo za kriminalce ili teroriste — šifrovanje tog servisa štiti ili sve ili nikoga.
Prema podacima Telegrama, trenutno u Rusiji taj mesindžer koristi oko sedam miliona ljudi i zauzima oko osam odsto ukupnog tržišta. Ta aplikacija je najpopularnija u Iranu — koristi je preko četrdeset miliona stanovnika te zeljme.