Kada su je pronašli na Drini, Lukići su pokušali da vidru, koja još nije progledala, vrate u jazbinu, u čemu nisu uspeli jer je jazbina već bila napuštena.
Brigu o životinji, kojoj su dali ime Cole, preuzeli su na sebe, hraneći je i negujući je, a pomoć im je „pružala“ i kuja Tina, koja je posle svakog obroka čistila i sređivala malu vidru.
Nakon nekoliko dana nege, vidra je otvorila oči i napredovala, ali pokušaji da se Cole stručno zbrine nisu bili uspešni.
Lukići su se zato obratili Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, koje je kontaktiralo Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, čiji je tim za spašavanje divljih životinja otišao u Banju Koviljaču.
Zahvaljujući njima, Cole je juče zbrinut u Prihvatilištu za divlje životinje Palićkog zoološkog vrta, gde će dobiti dodatnu negu do puštanja u prirodu.
Da Cole ipak dobije šansu da preživi pobrinuli su se Ilija Miljković i Nikola Danilović iz Zavoda za zaštitu prirode.
Vidra, prema tumačenju stručnjaka, sve češće strada jer ih proganja ljubitelj slatkovodne ribe — čovek, a osim namerno ubijenih životinja, sve češće su prijave vidri koje stradaju od udaraca vozila.
Vidra se, sa druge strane, ipak prilagođava na život u izmenjenim staništima, pa od nekadašnjeg osetljivog indikatora najčistijih voda, ona se danas može naći i u ribnjacima, kanalima, ali i u relativno zagađenim vodotocima.
Zbrinjavanje strogo zaštićenih vrsta ostaje redovna i obavezujuća aktivnost za sve, navode u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode.