Ministri iz BiH, Crne Gore, Makedonije i Srbije, zaduženi za sektor telekomunikacija, usaglasili su tekst pisma kojim od Evropske komisije traže da se odluka o ukidanju rominga u državama EU proširi i na te četiri zemlje Zapadnog Balkana i pismo će danas biti upućeno EU, izjavio je za Sputnjik ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić.
Pismo koje je adresirano na Andrusa Ansipa, potpredsednika Evropske komisije zaduženog za jedinstveno digitalno tržište, jeste inicijativa koja je izvorno proizvod dogovora te četiri zemlje, bez bilo kakvog uplitanja ili sugestija sa strane. Jednostavno, proistekla je, iz potrebe da obezbedimo što jeftinije telekomunikacione usluge za naše građane, naglašava Ljajić.
On podseća da su iste četiri države upravo iz tog razloga pre tri godine napravile međusobni dogovor oko postepenog smanjenja cena usluga rominga.
„Od 1. jula će cene, koje su nekada bile i za desetinu puta veće nego u EU, biti dodatno snižene za dolazne, odlazne pozive, SMS poruke i prenos podataka, odnosno internet“, najavio je Ljajić.
Ministar telekomunikacija napominje da je pismo koje će danas biti upućeno Evropskoj komisiji motivisano odlukom o ukidanju naplate usluga rominga u zemljama EU, koja je stupila na snagu 15. juna.
„Kao zemlje koje su u različitoj fazi pristupanja EU smatrali smo da bi i naši građani trebalo da koriste benefite koje imaju žitelji EU“, kaže on.
Na pitanje zašto ima rezerve po pitanju prihvatanja inicijative, ministar telekomunikacija kaže da ne želi da se stvaraju prevelika očekivanja.
„Šanse nam nisu velike, iz prostog razloga jer smo pre dve godine odbijeni s obrazloženjem da uredba važi samo za zemlje koje su unutar EU, ali ne i one koje su u procesu pristupanja Uniji“, napominje Ljajić.
Ministri četiri države Balkana, međutim, smatraju da ova regionalna inicijativa treba da bude podržana od EU koja i kroz Berlinski proces i Berlin plus nastoji da pomogne zemljama Zapadnog Balkana u izgradnji pre svega infrastrukture. Ovo bi, kako ocenjuje Ljajić, bila konkretna vrsta pomoći čiji bi korisnici bili svi građani četiri zemlje.
„Neće biti lako. Pregovori o ukidanju rominga u EU su trajali više od 10 godina. Takođe i telekomunikacioni operateri bi ovom odlukom izgubili oko 1,2 milijarde evra, ali se računa da će oni taj manjak nadoknaditi kroz povećanu frekvenciju saobraćaja. Ako ova odluka važi za više od 400 miliona stanovnika EU, ne vidim da bi ona imala nekih velikih finansijskih posledica ako bi se odnosila na još 15 miliona stanovnika koji žive u ove četiri zemlje“, naglašava Ljajić.
Nadu da bi inicijativa četiri balkanske države ipak mogla da bude prihvaćena uliva, kako kaže, činjenica da ni Norveška, Lihtenštajn i Island nisu članice EU, a uredba o ukidanju naplate rominga se odnosi i na njih.