„Savetovali smo SAD da što pre prošire sankcije na sve kompanije potencijalno uključene u ovaj projekat“, izjavio je Koboljev u intervjuu za časopis.
Prema njegovim rečima, izgradnja gasovoda „ugrožava evropsko jedinstvo“ i Ukrajinu.
Projekat „Severni tok 2“ predviđa izgradnju dve linije gasovoda od obale Rusije preko Baltičkog mora do Nemačke. Ukupan kapacitet biće 55 milijardi kubnih metara godišnje.
Za realizaciju ovog projekta osnovana je kompanija „Nord strim 2 AF“ koja je u aprilu potpisala ugovor o finansiranju projekta sa „Šelom“ (Velika Britanija — Holandija), OMV (Austrija), „Endži“ (Francuska), „Juniperom“ i „Vinteršalom“ (obe iz Nemačke). U junu su partneri na račun kompanije uplatili više od milijardu evra. Planirano je da naftovod počne da radi 2019. godine.
Ranije je republikanska većina Predstavničkog doma američkog parlamenta sprečila glasanje o sankcijama protiv Rusije koje je odobrio Senat. Specijalnom tačkom dokumenta propisana je namera SAD da se „suprotstave izgradnji gasovoda ’Severni tok 2‘“.
Nove sankcije izazvale su nezadovoljstvo u EU. Austrijski kancelar i ministar spoljnih poslova Nemačke u nacrtu ovog zakona videli su opasnost za snabdevanje energijom u Evropi.