Generalni sud Evropske unije je 15. juna odlučio da neće ukinuti restriktivne mere protiv Dmitrija Kiseljova, generalnog direktora međunarodne informativne agencije „Rusija sevodnja“. Novinska agencija Sputnjik je deo kompanije „Rusija sevodnja“.
Moskva smatra da razmatranje optužbe generalnog direktora „Rusija sevodnja“ Dmitrija Kiseljova na sudu EU govori o cenzuri na prostoru Evropske unije, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
Ranije je Evropski sud za opštu nadležnost u Luksemburgu odlučio da ostavi na snazi restriktivne mere Evropske unije uvedene prema Kiseljovu u vezi sa situacijom oko Ukrajine. Direktor MIA „Rusija sevodnja“ je izjavio da nije iznenađen odlukom suda i istakao da su sankcije EU protiv novinara sramota.
Kiseljov je komentarišući presudu izjavio da je evropska birokratija apriori dominacija nad pravosuđem „pošto slučajevi protiv njih napreduju na sudu brzinom puža“.
Ministarstvo je u svom saopštenju navelo da poštovanjem svoje prethodne presude Sud EU dozvoljava cenzuru u Uniji.
Ministarstvo spoljnih poslova je podsetilo da Kiseljovu nije dozvoljeno da lično učestvuje u sudskoj raspravi o njegovoj tužbi protiv Saveta EU. „Da bi ostvarila svoje sumnjive ciljeve EU ne samo što prilagođava odredbe osnovnih ugovora EU kratkoročnim političkim ciljevima, već i krši osnovna prava, uključujući i prava na odbranu fizičkih i pravnih lica koja se nalaze pod sankcijama“, saopštilo je Ministarstvo.
Ministarstvo je s tim u vezi dalo mišljenje da Evropska unija strahuje od nepristrasne ocene događaja koji se dešavaju u svetu, a posebno u Ukrajini, što krši pravo građana država-članica da imaju pristup činjenicama i alternativnim gledištima.
„Bilo bi zanimljivo da saznamo šta misle o ovom tumačenju slobode medija u OEBS-u i Savetu Evrope, čija je jedna od oblasti delovanja upravo njena zaštita“, ističe Ministarstvo.
Lične sankcije protiv Kiseljova uvedene su 21. marta 2014, kada je nakon ujedinjenja Krima sa Rusijom on stavljen na spisak lica koja, po mišljenju EU, ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine. Kiseljovu je zabranjen ulazak u EU.
On se na ovu odluku žalio Evropskom sudu opšte nadležnosti u maju 2015. godine. Rasprava o predmetu održana je krajem septembra prošle godine. Kiseljovu nije dozvoljeno da učestvuju u raspravi uprkos činjenici da je pravo da se lično izrazi svoj stav na sudu garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Početkom avgusta, on se obratio Savetu EU sa molbom da suspenduje zabranu ulaska u Evropsku uniju bar na jedan dan suđenja, ali je odbijen.