Zbog toga je, kako je navedeno, poleteo lovac Su-27 protivvazdušne odbrane Baltičke flote, koji je cilj identifikovao kao RC-135.
Posada američkog aviona je pokušala da se približi ruskom lovcu okrećući letelicu ka Su-27, što je ruska strana ocenila kao provokaciju.
Ministarstvo je navelo da se svi letovi iznad neutralnih voda Baltika izvode u skladu sa međunarodnim pravilima.
„Što se tiče navodne (ruske) provokacije, želimo da naglasimo da je bukvalno posle 10 minuta u tu zonu ušao još jedan RC-135 koji je takođe presreo ruski Su-27“, navelo je Ministarstvo odbrane.
Prema navodima Ministarstva, protekle sedmice izviđački avioni SAD i zemalja NATO-a izveli su nekoliko desetina letova iznad Baltika radi prikupljanja obaveštajnih podataka u blizini ruske granice.
Televizijski kanal „Foks njuz“ saopštio je ranije danas da je lovac ruske avijacije proleteo pored američkog vojnog aviona iznad Baltičkog mora.
„Kako su saopštila dva američka izvora, naoružani ruski lovac proleteo je pored američkog izviđačkog aviona u oblasti Baltičkog mora u ponedeljak“, navedeno je u saopštenju.
Prema navodima televizije kanala, rastojanje između dva aviona bilo je oko 1,5 metara.
Jedan od izvora saopštio je televizijski da je reč o ruskom lovcu Su-27, koji je nosio rakete. Prema njegovim rečima, ruski avion približio se američkom RC-135.
Za sada nije poznato koliko je američki avion bio blizu Kalinjingradu, kako je naveo je „Foks njuz“.
Dejstvo ruskog aviona okarakterisano je kao provokacija.
Prema navodima televizije, od 2. juna u oblasti Baltičkog mora zabeleženo je više od 35 „bliskih susreta“ američkih i ruskih vojnih aviona i brodova.
Pentagon je incident u kojem je ruski lovac presreo američki vojni avion u oblasti Baltičkog mora ocenio kao nebezbedan.
„Zbog velike brzine približavanja i slabe kontrole nad avionom tokom presretanja ovaj susret je ocenjen kao nebezbedan“, saopšteno je u Pentagonu.